Planując podróż, podczas której chcemy spędzać aktywnie czas powinniśmy rozważyć rozszerzenie ochrony o ryzyko amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Szczególnie, jeśli jesteśmy miłośnikami nurkowania, spadochroniarstwa czy też wspinaczki skałkowej. Jak działa takie ubezpieczenie?
Ochrona w ramach ubezpieczenia turystycznego
Wspinaczka skałkowa czy rafting dostarczają wielu wrażeń, jednak w przypadku podejmowania tego typu aktywności ryzyko kontuzji czy wypadku jest spore. Dlatego wybierając się w podróż podczas, której będziemy uprawiali sporty wysokiego ryzyka powinniśmy rozważyć zakup odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Wówczas, gdy dojdzie do wypadku, nie będziemy musieli pokrywać kosztów leczenia z własnej kieszeni. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku wyjazdów zagranicznych, gdzie koszty te mogą być bardzo wysokie.
Na czym dokładnie polega rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o ryzyko uprawiania sportów wysokiego ryzyka? Opcja ta została powstała z myślą o osobach uprawiających sporty uznawane za ryzykowne. Dzięki takiemu ubezpieczeniu mamy zapewnioną ochronę w przypadku kontuzji, wypadków lub innych nieprzewidzianych sytuacji, które mogą wystąpić podczas uprawiania tego rodzaju aktywności. Pamiętajmy jednak, by przed zawarciem umowy upewnić się, że uprawiana przez nas dyscyplina sportowa objęta jest ochroną ubezpieczeniową.
Wśród najbardziej popularnych sportów wysokiego ryzyka wymienić można:
- wspinaczkę wysokogórską,
- wspinaczkę skałkową,
- baloniarstwo,
- lotniarstwo,
- motolotniarstwo,
- rafting,
- skoki do wody,
- kitesurfing,
- parkur,
- free run,
- biegi długodystansowe,
- triathlon.
Ubezpieczenie rozszerzone o sporty wysokiego ryzyka – dlaczego warto?
Z pewnością warto rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową o ryzyko uprawiania sportów wysokiego ryzyka, by zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Mając świadomość, że posiadamy odpowiednią ochronę, będziemy mogli czerpać więcej przyjemności zarówno z uprawiania sportu, jak i z całej podróży. Dzięki polisie możemy liczyć na zwrot kosztów leczenia czy pomoc assistance. W wielu przypadkach to także szansa na uzyskanie transportu do miejsca zamieszkania. Co istotne, dobre ubezpieczenie zapewni nam nie tylko opiekę medyczną, ale też pokryje koszty ewentualnej akcji ratowniczej i transportu medycznego. Wiele jednak zależy od wybranego zakresu ubezpieczenia, a im szerszy będzie zakres ochrony, tym lepiej.
Warto podkreślić także to, że w przypadku amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka możliwość wystąpienia różnego typu urazów i szkód jest naprawdę duża. Z tego powodu nie należy rezygnować z tego typu ubezpieczenia – nie tylko podczas wyjazdów zagranicznych, ale też krajowych.
Ubezpieczenie turystyczne w LINK4
Wybierając na przykład ubezpieczenie turystyczne w LINK4, możemy rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową o amatorskiego uprawianie sportów wysokiego ryzyka. Opcja ta sprawia, że ryzyko to jest włączone do zakresu ochrony. Dzięki temu standardowe wyłączenie nie ma zastosowania i możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela w określonych w umowie przypadkach. Co ważne, wyłączenia nie będą obowiązywały przy ubezpieczeniu kosztów leczenia i pomocy assistance, NNW, OC w życiu prywatnym.
Za sporty wysokiego ryzyka objęte definicją z OWU, LINK4 uznaje:
“Amatorskie uprawianie sportów wysokiego ryzyka – aktywność sportowa Ubezpieczonego, której celem jest odpoczynek lub rozrywka, obejmująca uprawianie następujących sportów: wspinaczka wysokogórska z użyciem sprzętu zabezpieczającego (liny, raki, czekan, uprząż) do 5500 m.n.p.m., wspinaczka skałkowa, baloniarstwo, lotniarstwo, motolotniarstwo, paralotniarstwo, szybownictwo oraz pilotowanie jakichkolwiek statków powietrznych (zgodnie z definicją ustawy prawo lotnicze), rafting, skoki do wody, sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, nurkowanie przy użyciu sprzętu specjalistycznego lub przebywanie pod wodą na tzw. zatrzymanym oddechu (Freediving), skoki na gumowej linie, spadochroniarstwo, speleologia, sporty motorowe i motorowodne, sporty i sztuki walki, myślistwo, jazda konna, bobsleje, skoki narciarskie, jazda na nartach poza wyznaczonymi trasami, jazda na nartach wodnych, wakeboarding, kitesurfing, pływanie jachtem żaglowym pow. 20 mil morskich od brzegu, heliskiing, heliboarding, mountainboarding, parkur, free run, B.A.S.E. jumping, downhil, streetluge, biegi długodystansowe pow. 5 km, triathlon”.
Warto zaznaczyć, że w LINK4 minimalny zakres ochrony ubezpieczeniowej w przypadku podróży zagranicznej obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia i pomocy assistance, a w przypadku podróży krajowej – ubezpieczenie kosztów leczenia i pomocy assistance oraz NNW.
Źródło: LINK4