Pomimo tego, że do sezonu motocyklowego zostało jeszcze trochę czasu to już teraz miłośnicy dwóch kółek mogą pomyśleć o ubezpieczeniu. Szczególnie, że dzięki odpowiedniej polisie kierowca motocykla może czuć się bezpieczniej na drodze, mając świadomość ochrony przed potencjalnymi kosztami związanymi z wypadkami czy uszkodzeniami. 

Ubezpieczenie OC na motocykl 125 

Jak powszechnie wiadomo ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej (OC) to obowiązkowy rodzaj ubezpieczenia dla wszystkich użytkowników pojazdów, w tym posiadaczy motocykli o pojemności 125 ccm. Produkt ten zabezpiecza finansowo sprawcę zdarzenia drogowego, zarówno w przypadku szkód materialnych, jak i osobowych. Warto wspomnieć, że zakres ochrony OC regulowany jest ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jednak pamiętajmy o tym, że polisa OC nie pokrywa kosztów szkód własnego motocykla lub własnych obrażeń – służy przede wszystkim ochronie przed roszczeniami osób trzecich. 

Ubezpieczenie motocykla 125 – ile kosztuje polisa? 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC motoroweru 125 ccm? To ile zapłacimy za polisę zależy od wielu różnych czynników. Najważniejsze z nich to marka i model pojazdu, pojemność silnika oraz wiek motocykla. Ale to nie wszystko. Znaczenie ma także miejsce naszego zamieszkania. Wynika to z tego, że w dużych miastach jest zazwyczaj wzmożony ruch drogowy, a co za tym idzie częściej dochodzi do wypadków, przez co składki mogą być nieco wyższe. Na wysokość składki wpływa również historia ubezpieczenia. Jeśli przez długi czas jeździliśmy bez wypadków i nie spowodowaliśmy szkody, to prawdopodobnie zapłacimy mniej. Natomiast, jeśli na swoim koncie mamy już jakiś wypadek lub stłuczkę, składka może być wyższa. Istotne jest też nasze doświadczenie jako kierowcy motocykla. Młode osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem motocykla, często płacą wyższe składki, ponieważ są uważani za grupę o wyższym ryzyku. Z kolei kierowcy z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów mogą liczyć na niższe stawki. 

Nie zapominajmy o tym, że zakres ubezpieczenia OC w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest dokładnie taki sam. Jednak dosyć często możemy skorzystać z opcji zakupu OC w pakiecie. Na przykład w LINK4 ubezpieczenie OC na motocykl dostępne jest w Pakiecie OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. W ramach tego produktu zyskujemy m.in. pomoc drogową, która dojedzie do nas w ciągu 30 min od zgłoszenia wypadku, holowanie do 100 km po wypadku, czy też pojazd zastępczy do 3 dni w razie kradzieży i wypadku. 

Dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne 

Jak już wspominaliśmy posiadacze motocykli zobowiązani są do posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Natomiast decyzja o wykupieniu dodatkowych ubezpieczeń zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb. W ofercie LINK4 znajdziemy takie opcje dodatkowe, jak ubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków), które zapewnia dodatkową ochronę kierowcy i jego pasażera w razie wypadku. Możemy także zdecydować się na polisę Auto Assistance, która zapewnia pomoc w razie wypadku, awarii czy nawet kradzieży naszego motocykla. Z pewnością wybór tych dodatkowych opcji zwiększa poczucie bezpieczeństwa na drodze, a także zapewnia kierowcy pewną ochronę, jeżeli to on będzie sprawcą wypadku. 

Źródło: LINK4