Jak wynika z danych ekspertów branży ubezpieczeniowej, ponad 25 % właścicieli mikrofirm nie korzysta z żadnych usług ubezpieczeniowych.

Właściciele mikro firm nie ubezpieczają swoich biznesów ponieważ – jak wynika z badań – nie dysponują oni majątkami ruchomymi i trwałymi. Inne powody dla których mikro-przedsiębiorcy nie ubezpieczają zakładów to wysokość składki, która według nich jest zbyt wysoka. Damian Andruszkiewicz, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group podsumowuje ten fakt:
 
„ Świadomość o konieczności posiadania ubezpieczenia jest wśród właścicieli mikrofirm wciąż niewysoka. Ubezpieczonych jest obecnie 74,8% przedsiębiorstw. Dla porównania warto dodać, że w przypadku pozostałych firm należących do sektora MSP, współczynnik ten jest znacznie wyższy. Z usług ubezpieczeniowych korzysta 95,3% małych firm i aż 99% średnich”.
 
Jeśli mikro-przedsiębiorcy decydują się na zawarcie ubezpieczenia, to poza polisą OC komunikacyjną -która jest obowiązkowa, decydują się na ochronę przed kradzieżą z włamaniem i rabunkiem. Decydują się też na zabezpieczenie mienia i budynku od ognia i innych żywiołów. Według Dyrektora Andruszkiewicza, statystyki przedstawiają się następująco: „komunikacyjne ubezpieczenie OC posiada 86 % przedsiębiorców, ubezpieczenie mienia od ognia – 58 %, od kradzieży i rabunku – 57 %, ubezpieczenie budynku od ognia i innych żywiołów – 48 %, AC – 45 %, ubezpieczenie szyb i witryn – 28 %, OC – 25 %, ubezpieczenie sprzętu elektronicznego – 15 %, OC zawodowe – 15 %, na życie – 10 %, wartości pieniężnej – 10 %, zdrowotne – 3 %”. Jak ukazują statystyki przedsiębiorcy nadal skupiają swoja uwagę na zabezpieczeniu mienia czy drobnego sprzętu elektronicznego i niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy, z wysokości szkód, jakie mogą wynikać np. z wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Jednak na zakup polisy OC decyduje się coraz mniej osób. Jak zaznacza Andruszkiewicz, ubezpieczenie OC znajduje się niemal na końcu listy ubezpieczeń:
 
„Wśród wymienianych odpowiedzi pojawiały się kolejno: pożar, powódź, zalanie, kradzież, wandalizm, wyrządzenie szkody osobie trzeciej, przerwa w funkcjonowaniu działalności spowodowana awarią, choroba i śmierć właściciela. Jak widać, spowodowanie szkody osobie trzeciej pojawia się dopiero pod koniec listy”.
 
Źródło: www.compensa.pl