Największą zmianą były oczywiście stawki ubezpieczeń komunikacyjnych, które były dotkliwe dla kieszeni właścicieli zarejestrowanych pojazdów mechanicznych. Miniony rok to również czas porządkowania rynku ubezpieczeń na życie z funduszami kapitałowymi, oraz wejście w życie regulacji umożliwiających łatwiejsze rozstrzyganie sporów.

 
Olbrzymi skok cen polis komunikacyjnych
 
Kwestia cen OC zdominowała temat ubezpieczeń w ub. roku. Niestety jak prognozują eksperci – to nie jest jeszcze koniec podwyżek. W ciągu ostatniej dekady dystrybucja polis komunikacyjnych przynosiła ubezpieczycielom olbrzymie straty, teraz przyszedł czas, aby to zrekompensować. Klienci mający na swoim koncie szkody komunikacyjne – podwyżki odczuli najbardziej. Młodzi kierowcy, którzy dopiero zaczynają przygodę za kierownicą również zapłacą dużo więcej.
 
Poszkodowani pod większą ochroną
 
W tym sektorze są jednak pozytywne zmiany. Osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych (dzięki rekomendacji KNF) objęci są szerszą ochroną w procesie ustalania i wypłaty odszkodowania. Rekomendacje dotyczyły umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Justyna Halaś, dyrektor biura Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych dodaje: „ Wydanie ich było spowodowane potrzebą zapewnienia przewidywalności w procesie ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej”.
 
Uporządkowanie rynku ubezpieczeń na życie z funduszami kapitałowymi
 
Na początku zeszłego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o działalności ubezpieczeniowej, która zmniejszyła wysokość pobieranych przez towarzystwa opłat likwidacyjnych. Ponadto nowelizacja przepisów ułatwiła rezygnację z umów zawieranych od jej wejścia w życie. Natomiast UOKiK sfinalizował dwie tury ugód zmniejszających opłaty likwidacyjne dla osób, które zawarły takie umowy w poprzednich latach i wciąż posiadają ubezpieczenie w UFK. Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy uważa, że wiele osób, które straciły część środków będą dochodziły swoich praw w sądach: „ Cieszę się z tych porozumień, ale wciąż nie jest rozwiązany problem tych, którzy w poprzednich latach wycofali się z umów i stracili część pieniędzy. Spodziewam się, że 2017 r. będzie kolejnym, w którym te osoby, wspierane naszymi istotnymi poglądami, będą coraz odważniej dochodziły swoich praw w sądach”.
 
Pozasądowe rozstrzyganie sporów
 
W zeszłym roku weszły w życie regulacje, dzięki którym istnieje możliwość pozasądowego rozstrzygania sporów przy rzeczniku finansowym. Rozstrzygnięcie sporów tym sposobem przewidziane jest dla tych klientów, którzy wyczerpali już drogę reklamacji. Z wnioskiem do rzecznika finansowego może wystąpić każdy klient instytucji finansowej. Postępowanie powinno się zakończyć w ciągu 90 dni od wpływu wniosku. W przypadku bardziej skomplikowanych spraw termin ten może zostać przez rzecznika wydłużony. Justyna Halaś dodaje: „ Pierwszy rok funkcjonowania nowego trybu pokazał, że zainteresowanie tą instytucją także ze strony klientów towarzystw ubezpieczeniowych jest spore. Doradcy odszkodowawczy również dostrzegają znaczny potencjał wynikający z takiej formy postępowania”.
 
Regulacje dotyczące zmian dystrybucji ubezpieczeń
 
Ubiegły rok to również wejście w życie regulacji dotyczących dystrybucji ubezpieczeń. Dyrektywa UE nakłada na sprzedawców ubezpieczeń obowiązek szerokiej informacji na temat sprzedawanych produktów. Klienci muszą znać szczegóły produktów zmian na każdym, etapie zakupu, muszą znać również swoje prawa w kwestii skarg lub składania reklamacji.
 
Szef PIU Jan Grzegorz Prądzyński podkreśla, że zmiana zasad dystrybucji tworzona jest z myślą o szerszej ochronie klientów firm ubezpieczeniowych: „ Ustawa w sposób wyważony, ale wyraźny zmienia zasady dystrybucji tak, by lepiej chronić klienta i zapewnić większe bezpieczeństwo obrotu”.
 
Źródło: www.rp.pl