Śmierć właściciela pojazdu niesie za sobą konsekwencje natury prawnej, które niestety z czasem należy sprawnie rozwiązać. Jedną z takich formalności jest polisa OC. Co dzieje się z ubezpieczeniem po śmierci właściciela? Czy umowa wygasa? 

Czy polisa OC wygasa po śmierci właściciela? 

Panuje przekonanie, że po śmierci osoby objętej ochroną ubezpieczenie OC automatycznie wygasa, a umowa zostaje rozwiązana. Dlatego warto zdawać sobie sprawę, że polisa nie jest przypisana nie do konkretnej osoby, ale do pojazdu. Mówi o tym art. 31 ust.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. 

„W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy […]”. 

Z przepisu tego wynika, że ubezpieczenie OC po śmierci właściciela pojazdu przechodzi razem z samochodem, jako składnik spadku bezpośrednio na spadkobiercę. Jednak zdarza się, że wyznaczenie osoby dziedziczącej nie jest takie proste i potrzebna jest sprawa w sądzie. Dopiero wówczas rozstrzyga się co, w jakiej ilości i komu się należy. 

Śmierć właściciela pojazdu – kto płaci za ubezpieczenie OC? 

Zatem kto jest zobligowany do opłacania składek za OC po śmierci właściciela? Przepisy wskazują, że zobowiązana jest do tego osoba, która przyjmuje w spadku ubezpieczony samochód. Co, jednak gdy nie wiadomo, kto jest spadkobiercą? Wówczas potrzebne jest postępowanie sądowe lub postępowanie spadkowe u notariusza (jeśli nie ma testamentu, osobę obejmuje dziedziczenie ustawowe i to notariusz stwierdza nabycie spadku), które wyjaśni kwestię dziedziczenia. Tym samym składkę polisy zobowiązany jest zapłacić spadkobierca, natomiast po zakończeniu bieżącej polisy, obowiązek zawarcia następnej, spoczywa na faktycznym posiadaczu pojazdu. Nawet wtedy, gdy nie jest właścicielem, bo np. postępowanie spadkowe jeszcze się nie zakończyło. 

Ale uwaga! Istotne jest to, by pamiętać, że w przypadku, gdy umowa ubezpieczeniowa się zakończy, nie ulegnie ona automatycznemu odnowieniu na kolejny okres. Dlatego po terminie wskazanym w umowie należy zawrzeć nową polisę – to pozwoli zachować ciągłość ubezpieczenia. W przeciwnym razie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć karę za brak ubezpieczenia pojazdu. 

Co w przypadku, gdy polisa OC opłacana była w ratach? Jeśli zmarły posiadał takie ubezpieczenie OC, to sąd rozstrzygnie, kto dziedziczy majątek i jest zobowiązany do opłaty OC. Kwestia ta jest poruszona w art. 1034 Kodeksu cywilnego: 

„Do chwili podziału spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jeżeli jeden ze spadkobierców spełnił świadczenie, może on żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach, które odpowiadają wielkości ich udziałów”. 

Warto jeszcze wyjaśnić, co się dzieje z ubezpieczeniem samochodu po śmierci właściciela będącego współwłaścicielem. Często chcąc obniżyć składkę za OC młodzi kierowcy wpisują do dowodu rejestracyjnego starszych członków rodziny. W razie śmierci współwłaściciela mają dwie możliwości: 

  • polisa OC działa do końca umowy i zostaje przedłużona na zasadach ogólnych, 
  • pozostały współwłaściciel może rozporządzać autem po zamknięciu postępowania spadkowego. 

Śmierć właściciela pojazdu a wypowiedzenie OC 

Czy można wypowiedzieć OC samochodu po śmierci właściciela? Nowy właściciel pojazdu ustanowiony na zasadzie testamentu lub w wyniku postępowania sądowego jest w tej samej sytuacji, gdyby dopiero co kupił nowy pojazd. W praktyce oznacza to, że ma prawo do rezygnacji z polisy OC poprzedniego właściciela. Jednak istotnym faktem jest to, że wszelkie prawa i obowiązki przechodzą na osobę dziedziczącą już w momencie śmierci spadkodawcy, a nie dopiero po rozstrzygnięciu sprawy w sądzie. 

Źródło: LINK4