Według Towarzystw Ubezpieczeniowych od lat najczęstszą przyczyną szkód jest zalanie. Eksperci Concordii Ubezpieczenia wskazują co jest przyczyną zalania i co zrobić, by szybko opanować sytuację.
 

Najczęstsze przyczyny

 
Mówiąc o zalaniu pierwszym skojarzeniem jest niezakręcony kran u sąsiada, który mieszka piętro wyżej. Okazuje się, że taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko. Najczęstszą przyczyną jest m.in. nieszczelny kran, pęknięty wężyk, który doprowadza wodę do pralki, awaria centralnego ogrzewania lub instalacji wodnej. Największe szkody zdarzają się często pod nieobecność domowników. Szybkie zakręcenie głównego zaworu wody pozwoli na zminimalizowanie szkód.
 
Podczas zalania najczęściej uszkodzeniu ulega podłoga. To właśnie w nią wsiąka najwięcej wody. W przypadku paneli, wykładzin lub tapicerki trzeba wymienić praktycznie wszystko. Inne straty mogą dotyczyć również rzeczy, przedmiotów, które mają bezpośredni kontakt z podłogą. Dotyczy to m.in. mebli, sprzętu RTV i AGD. Gdy przeciek pojawia się piętro wyżej, to woda niszczy sufit i ściany, które wymagają następnie odmalowania.
 
Remont mieszkania po zalaniu może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Eksperci Concordia Ubezpieczenia przypominają, że rozwiązaniem jest posiadanie polisy mieszkaniowej, która obejmuje ochronę przed zalaniem.
 
Źródło: Concordia Ubezpieczenia