Od dziś wchodzi w życie część przepisów ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Nowe regulacje dotyczą ubezpieczeń na cudzy rachunek oraz zasad procesu przedsprzedażowego w polisach z UFK.

Od dzisiaj obowiązują art. 18 i 19 ustawy, które odnoszą się do ubezpieczeń na cudzy rachunek. W ust. 1 pierwszego z artykułów zapisano, że przy zawieraniu powyższych typów umów – szczególnie w formie grupowej – ubezpieczający nie może otrzymywać wynagrodzenia lub innych korzyści w związku z oferowaniem możliwości skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej lub czynnościami związanymi z wykonywaniem umowy ubezpieczenia. Regulacja dopuszcza jednak możliwość zobowiązania się przez ubezpieczonego wobec wspomnianego powyżej do finansowania kosztu składki ubezpieczeniowej. W ust. 2 sprecyzowano, iż „zakaz otrzymywania wynagrodzenia lub innych korzyści, o którym mowa w ust. 1, obejmuje również osoby działające na rzecz lub w imieniu ubezpieczającego”. Natomiast ust. 3 wyjął spod zakazu „grupówki” zawarte na rachunek pracowników wykonujących pracę w ramach umów o pracę i cywilnoprawnych oraz ich rodzin zatrudnionych w zakładach pracy, członków stowarzyszeń i samorządów oraz związków zawodowych.
 
Art. 19 z kolei stanowi, że: „w umowie ubezpieczenia zawieranej na cudzy rachunek, w szczególności ubezpieczenia grupowego, jeżeli konieczna jest zgoda ubezpieczonego na udzielenie ochrony ubezpieczeniowej lub ubezpieczony zgadza się na finansowanie kosztu składki ubezpieczeniowej, w przypadku niedoręczenia ubezpieczonemu warunków umowy przed wyrażeniem takiej zgody, zakład ubezpieczeń nie może powoływać się na postanowienia ograniczające lub wyłączające odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń, a także przewidujące skutki naruszeń powinności ubezpieczonego lub obciążające go obowiązkami”.
 
Od dzisiaj obowiązuje również art. 21 ustawy, który precyzuje obowiązki ubezpieczyciela w zakresie procesu przedsprzedażowego polis z UFK. Nowe zapisy zobowiązują zakłady ubezpieczeń do przeprowadzenia analizy potrzeb, poziomu wiedzy i doświadczenia oraz sytuacji finansowej ubezpieczającego lub ubezpieczonego przed zawarciem przez nich umowy ubezpieczenia. Ustawa nakłada na zakłady obowiązek sporządzenia ankiety zawierającej wspomniane powyżej informacji (jej minimalną zawartość określa w drodze rozporządzenia Minister Finansów) i na tej podstawie przedstawia klientowi propozycję ubezpieczenia wraz z uzasadnieniem. Jeśli z analizy okaże się, że oferta jest nieadekwatna do profilu danego klienta, to może on z niej skorzystać wyłącznie po złożeniu pisemnego oświadczenia, że został on ostrzeżony przez towarzystwo.
 
Źródło: www.gu.com.pl
 
* Dziennik Ustaw z 10 listopada 2015 r., pozycja 1844