W przypadku poniesienia szkody w wyniku kolizji drogowej spowodowanej przez innego kierowcę możemy skorzystać z jego aktualnej polisy OC. Co jednak zrobić, gdy sprawca nie posiada ważnego OC lub uciekł z miejsca wypadku? Wówczas pomocny może okazać Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Czym dokładnie zajmuje się ta instytucja? 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – co to jest? 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja mająca za zadanie wypłacanie odszkodowań osobom, które doznały szkody w efekcie kolizji lub wypadku drogowego spowodowanego przez innego kierowcę. Jednak do typu sytuacji dojdzie w dwóch przypadkach:  

  • gdy sprawca kolizji lub wypadku drogowego nie posiada ważnej polisy OC, 

Warto dodać, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) może również wypłacić odszkodowanie właścicielom gospodarstw rolnych, którzy doznali szkody w wyniku działania innej osoby nieposiadającej ważnej polisy OC rolnika. 

Nie każdy wie, że w skład UFG wchodzą krajowe oraz zagraniczne firmy ubezpieczeniowe, które oferują w naszym kraju obowiązkowe ubezpieczenia samochodów. Aktualnie zrzesza 28 podmiotów, a ich lista opublikowana jest na oficjalnej stronie organizacji. Znaleźć tam można również bazę OC i AC, dzięki której zweryfikujemy to, czy sprawca wypadku posiada aktualną polisę ubezpieczeniową i podaje prawidłowe dane. Rozwiązania ofertowane przez Fundusz będą nam także przydatne w przypadku zakupu używanego samochodu albo w celu sprawdzenia, czy nasza polisa wciąż jest ważna. 

Co istotne, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pozyskuje środki na wypłatę odszkodowań przede wszystkim z wpłat dokonywanych przez wchodzące w jego skład firmy ubezpieczeniowe – są one zobowiązane do odprowadzania do UFG 1,3% każdej opłaconej przez kierowców czy właścicieli gospodarstw rolnych składki. 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – wypłata odszkodowania 

Jeśli zostaliśmy poszkodowani w wyniku kolizji lub wypadku drogowego, w którym sprawcą jest osoba nieposiadająca ubezpieczenia OC, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci nam odszkodowanie za szkody na osobie oraz na mieniu. Możesz również liczyć na to, że kwota, jaką otrzymamy, nie zostanie w żadnym stopniu pomniejszona. Jednak trochę inaczej wygląda ta kwestia w przypadku kolizji lub wypadków spowodowanych przez nieznanego sprawcę, który uciekł z miejsca zdarzenia. Jeżeli w ich wyniku doznaliśmy szkody osobowej, otrzymamy zwrot kosztów leczenia oraz rentę (np. gdy w zdarzeniu doznałeś urazów, które uniemożliwiają nam dalsze wykonywanie pracy). Natomiast w przypadku uszkodzenia mienia otrzymamy odszkodowanie tylko wtedy, gdy jednocześnie doszło do śmierci jednego z uczestników wypadku albo rozstroju zdrowia trwającego co najmniej 14 dni. 

Sprawdzenie ważności polisy OC – UFG 

Na mocy przepisów Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo do tego, by sprawdzać, czy właściciele samochodów posiadają aktualną polisę OC. Jest to możliwe dzięki specjalnemu systemowi informatycznemu, za pomocą którego przeprowadzane są kontrole. W przypadku stwierdzenia, że właściciel samochodu nie wykupił obowiązkowego ubezpieczenia, w pierwszej kolejności Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zgłasza się do niego, by okazał stosowne dokumenty. Jeżeli ich nie posiada, może nałożyć na niego karę za brak OC. Bez wątpienia warto zadbać o przedłużenie polisy OC – jej brak może zostać stwierdzony nawet wtedy, gdy nie dojdzie do kontroli policji.  
Pamiętajmy również o tym, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wymaga zwrotu wypłaconego świadczenia od kierowców, którzy spowodowali kolizję lub wypadek drogowy i nie posiadali w tym momencie ważnej polisy OC. Finansowe konsekwencje tego typu sytuacji mogą i z zasady mają być dotkliwe. 

Jak uniknąć kary z UFG? 

Co zrobić po otrzymaniu wezwania z UFG? Czy możliwe jest uniknięcie kary za brak OC? Istnieją sytuacje, w których jest to możliwe. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może zwolnić z niej właścicieli samochodów, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji materialnej albo życiowej, a w efekcie tego przedłużenie obowiązkowego ubezpieczenia okazało się dla nich niemożliwe. Wówczas niezbędne jest wypełnienie specjalnego wniosku o umorzenie – powinien zawierać przede wszystkim przyczyny trudnej sytuacji życiowej lub finansowej oraz informacje dotyczące dochodów. Niezbędne mogą okazać się także załączniki w postaci zaświadczenia z urzędu pracy lub lekarskiego (w przypadku braku zatrudnienia albo choroby). Wszelkie niezbędne dokumenty i informacje znajdziemy na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. 

Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group