Coraz więcej osób kupuje dodatkowe ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania, ale odsetek objętych ochroną ubezpieczeniową jest nadal niski.

 
Polacy coraz bardziej dbają o siebie i swoich bliskich
 
Martyna Kucicka-Witek, menedżer ds. produktów ochronnych w Nationale-Nederlanden podkreśla: „ Od kilku lat obserwujemy pozytywny trend w kwestii profilaktyki zdrowotnej. Polacy coraz bardziej dbają o siebie i swoich bliskich. Biznes. Skuteczna profilaktyka jest dosyć szerokim pojęciem. Kryje się pod tym zarówno aktywność fizyczna, jak i dieta, a więc to, w jaki sposób się odżywiamy, jak często wykonujemy badania profilaktyczne oraz jakie mamy relacje z bliskimi, jak dbamy o nich i o siebie. Każdy z tych elementów jest ważny”.
 
Jak wynika z  raportu „Miej serce dla zdrowia” opracowanego przez Nationale-Nederlanden, świadomość profilaktyki zdrowotnej jest wśród Polaków coraz większa. Niemal połowa badanych kobiet uważa, że regularne badania stanowią ważny element profilaktyki, ponad 60% uprawia sport, a 84% jest przekonana o skuteczności badań profilaktycznych. Z kolei niemal 70% ankietowanych mężczyzn deklaruje, że prowadzi zdrowy tryb życia, jednak tylko co czwarty wierzy, że regularne badania to dobra zasada profilaktyki.
 
Rośnie też świadomość profilaktyczna i zdrowotna
 
„Prawie 70% z nas deklaruje, że prowadzi zdrowy tryb życia. Niemal 90%  przynajmniej raz w tygodniu jest aktywnych fizycznie. To pokazuje, że świadomość profilaktyczna i zdrowotna rośnie. Osoby, które troszczą się o swoje zdrowie i przyszłość, powinny zacząć od wykształcenia dobrych nawyków. Może to być aktywność fizyczna, badania profilaktyczne, dieta i dbanie o siebie od strony fizycznej i psychicznej” – dodaje Martyna Kucicka-Witek.
 
Koszty leczenia nowotworu w zależności od jego rodzaju sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych
 
Dla większości nowotwór oznacza utratę części zarobków. Chorzy bowiem nie są w stanie normalnie pracować. Co prawda część zabiegów medycznych jest refundowana przez NFZ, ale część wydatków chory musi jednak pokryć sam: „ Polacy są coraz bardziej skłonni do oszczędzania środków na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak poważne choroby. Większość z nas deklaruje, że byłoby skłonnych odkładać 100 zł miesięcznie na ten cel. Jedni wolą odkładać środki regularnie, inni wybierają np. ubezpieczenia na życie i na zdrowie, żeby być zabezpieczonym na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń”.
 
Rekonwalescencja równie ważna co profilaktyka i leczenie
 
Jak wiadomo, po chorobie ( zwłaszcza po tak ciężkiej jak nowotwór), należy szczególnie dnbać o zdrowie. Ponadto należy też liczyć z wysokimi kosztami rekonwalescencji czy późniejszą wymuszoną zmianą stylu życia. Dlatego tak ważna jest poduszka finansowa w postaci odłożonych środków lub ubezpieczenia: „W Polsce nie wykształciliśmy jeszcze kultury ubezpieczeń, natomiast widzimy, że to się zmienia. Co piąty Polak ma ubezpieczenie na życie, jeszcze mniej ma ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób. Natomiast już około 50% Polaków przyznaje, że warto mieć takie ubezpieczenie, co również obserwujemy jako trend rynkowy” – dodaje  Kucicka-Witek.
 
Źródło: www.info.newseria.pl