tornado

Posttropikalny cyklon Dorian zmierza w kierunku Polski. Jak zapowiadają synoptycy tvnmeteo.pl, eks-Dorian zaledwie „muśnie” nasz kraj. Cyklon co prawda najwięcej szkód spowodował na Bahamach jednak w Polsce coraz częściej mamy do czynienia z anomaliami pogodowymi. Eksperci ubezpieczeniowi są zdania, że nie jesteśmy w stanie uniknąć katastrof naturalnych, ale możemy zabezpieczyć swoje mienie. Opracowany przez PIU „Raport Klimatyczny” ma unaocznić Polakom jak ważna jest prewencja.

Ekshuragan „muśnie” Polskę

Synoptycy z tvnmeteo.pl zapowiadają, że ciśnienie w centrum niżu wynosiło 985 hektopaskali, było więc dużo wyższe niż kilka dni temu: „W ciągu następnych 24 godzin eks-Dorian przemieści się na wschód, niosąc Irlandii i Szkocji silny wiatr do 90-110 kilometrów na godzinę. Związany z ekshuraganem front atmosferyczny wkroczy nad Irlandię i Wyspy Brytyjskie z opadami deszczu rzędu 20-40 litrów na metr kwadratowy. Następnie podąży w stronę Morza Norweskiego, Danii i Norwegii, słabnąc jednak z godziny na godzinę. Pod koniec tygodnia cyklon znajdzie się w pobliżu Spitsbergenu – opisywała we wtorek drogę niżu synoptyk”- czytamy na stronie www.tvnmeteo.tvn24.pl

Nie jesteśmy w stanie uniknąć katastrof naturalnych

W Polsce co prawda tak potężnych cyklonów nie ma, jednak z roku na rok obserwuje się wzrost niebezpiecznych zjawisk. Eksperci z PIU opracowali raport dotyczący zmian klimatycznych, aby unaocznić jak duże zagrożenie niesie za sobą zmiana klimatu. W Polsce nie doceniana jest prewencja, ponieważ Polacy nie myślą przyszłościowo. O ubezpieczeniu swojego majątku zaczynają myśleć, zazwyczaj po szkodzie.

„W systemowym i skutecznym zarządzaniu ryzykiem katastrof naturalnych niska świadomość ubezpieczeniowa i prewencyjna ma ogromne znaczenie”- twierdzą eksperci z PIU.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie domu?

Jeśli chcemy mieć dobrze ubezpieczony nasz majątek, należy zwróci uwagę na szereg  różnych czynników. Ubezpieczając dom należy zwrócić uwagę przede wszystkim na sumę ubezpieczenia. Suma musi odpowiadać wartości naszego majątku. Zaniżając ją (w celu obniżenia składki) nie zapewniamy sobie realnej ochrony. W przypadku wystąpienia szkód odszkodowanie pozwoli nam na pokrycie strat. Jeśli wartość naszego domu wynosi przykładowo 400 tys. złotych – warto na taką samą sumę go ubezpieczyć.

Zakres ochrony  

W ramach polisy mieszkaniowej ochroną ubezpieczeniową obejmuje się: rzeczy nieruchome wraz z elementami stałymi oraz rzeczy ruchome tak zwane  „ruchomości domowe”. Eksperci sugerują, aby w przypadku ubezpieczenia domu lub mieszkania szczególną uwagę zwrócić na ubezpieczanie ruchomości domowych czyli sprzętów AGD i RTV oraz wyposażenia. Ubezpieczenie domu powinno obejmować min.: ochronę od skutków żywiołów powstałe w wyniku deszczu, gradu, huraganu, ognia czy uderzenia pioruna. Im szersza definicja zdarzeń losowych – tym lepiej ubezpieczymy nasz dom. Wykupując wariant typu All risk otrzymujemy najszerszą możliwą ochronę.

Źródło: www.tvnmeteo.tvn24.pl  www.piu.pl