Generali Agro to główny partner tegorocznej konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie. Co więcej, ekspert ubezpieczyciela brał udział w panelu Ryzyka pogodowe i nie tylko, wpływające na prowadzenie gospodarstwa rolnego.
Zagadnienia związane z ubezpieczeniem upraw rolnych
Tegoroczna konferencja Narodowe Wyzwania w Rolnictwie odbywała się 3 listopada. Brał w niej udział Krzysztof Mrówka, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Rolnych w Generali Agro, który podczas sesji głównej opowiedział o ubezpieczeniu upraw rolnych. Ekspert odpowiadał także na pytania dotyczące między innymi możliwości ubezpieczania upraw od następstw suszy i innych niekorzystnych zjawisk pogodowych czy podejścia rolników do ubezpieczeń w dobie rosnących kosztów produkcji. Podczas panelu dyskutowano też o perspektywach nadchodzącego wiosennego sezonu upraw oraz przybliżono informacje na temat dostępności i zakresu trwającego jeszcze sezonu jesiennego. Ekspert ubezpieczyciela wyjaśnił również zagadnienia związane z klauzulą rozszerzającą ryzyko wiosennych przymrozków.
Klauzula rozszerzająca ryzyko wiosennych przymrozków
Klauzula ta umożliwia rozszerzenie okresu odpowiedzialności w ryzyku przymrozków wiosennych. Nowy okres ochronny rozpoczyna się już 21 marca, a nie jak wcześniej 15 kwietnia. W przypadku szkód w okresie 21 marca – 14 kwietnia rolnik otrzyma odszkodowanie, które umożliwi mu założenie uprawy alternatywnej (wypłata ryczałtu w wysokości 15% sumy ubezpieczenia). Natomiast od 15 kwietnia, w ramach ubezpieczenia przymrozków wiosennych, Generali Agro odpowiada za zdarzenia na polu na standardowych warunkach – i odszkodowanie będzie adekwatne do stopnia tego ubytku (od 8% do 95% sumy ubezpieczenia).
– Każdego roku uprawom zagrażają inne zjawiska atmosferyczne. Niektóre lata upływają pod znakiem ulewnych deszczy, inne suszy, a jeszcze inne poprzedzają wiosny z przymrozkami. Wspieramy rolników, rozszerzając zakres ochrony ubezpieczeniowej tak, aby był on dostosowany do zmieniających się warunków i pojawiających nowych zagrożeń dla upraw i hodowli – powiedział Krzysztof Mrówka, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Rolnych w Generali Agro
– Nasze doświadczenie i regularnie aktualizowane dane pozwalają nam wnioskować, że skutki przymrozków są zdecydowanie bardziej niekorzystne w południowej części Polski. Wynika to z faktu wcześniej rozpoczynającej się tam wegetacji. W poprzednich latach pierwsze straty spowodowane przez przymrozki odnotowywaliśmy już 21 marca. W odpowiedzi na zmiany klimatyczne i potrzeby naszych klientów wprowadziliśmy ochronę upraw przed przymrozkami wiosennymi rozpoczynającą się właśnie od 21 marca – dodał ekspert Generali Agro.
Konferencja Narodowe Wyzwania w Rolnictwie
Przypominamy, że Generali Agro (dawniej Concordia Ubezpieczenia) od lat działa w obszarze ubezpieczeń dla rolników i wspiera ich w zarządzaniu ryzykiem prowadzonej przez nich działalności. Ubezpieczyciel co roku uczestniczy w konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, które jest organizowane przez wydawcę magazynu Farmer. Wydarzenie to umożliwia zainteresowanym pogłębienie wiedzy rolniczej i spotkanie z ekspertami, którzy specjalizują się w takich aspektach działalności rolniczej, jak między innymi: finanse i prawo, agrotechnika, technika rolnicza, produkcja zwierzęca, instalacje OZE, e-commerce i rolnictwo 4.0.
Tegoroczna edycja Narodowych Wyzwań w Rolnictwie odbywała się już po raz dziewiąty. Co więcej, po zeszłorocznej konferencji, która prowadzona była w całości w formie online, tym razem uczestnicy ponownie mieli możliwość spotkania z przedstawicielami branży i wysłuchania ekspertów na żywo. Organizatorzy umożliwili także wysłuchanie wykładów online. Jak możemy przeczytać, dzięki obecności najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie, konferencja zapewniła uczestnikom aktualną wiedzę oraz opinie ekspertów na temat problemów i wyzwań, jakie w tym roku dotknęły sektor rolny.
Źródło: Generali Agro