W związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia eksperci Generali TU podpowiadają, jak zadbać o bezpieczeństwo domów i mieszkań. Należy pamiętać, że nie każda polisa zawiera klauzulę obejmującą stłuczenie stałych elementów, np. szyby kominka czy piekarnika.
Sprawdź jakie ryzyka obejmuje Twoja polisa
Decydując się na ubezpieczenie mieszkania, warto zwrócić uwagę zarówno na to, jakie ryzyka obejmuje polisa, jak również na wyłączenia. Przykładowo nie każda polisa zawiera klauzulę obejmującą stłuczenie stałych elementów, np. szyby kominka czy piekarnika.
Tylko w 2016 r. doszło do ponad 77 tysięcy kradzieży z włamaniem
Według najnowszego raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków” nasi rodacy ponoszą znaczne szkody z powodu włamań (18%) i pożarów (9%). Tylko w 2016 r. doszło do ponad 77 tysięcy kradzieży z włamaniem (statystyki policyjne). Kradzieżom towarzyszy dewastacja oraz zniszczenia zabezpieczeń. Warto zatem zadbać o to, aby ubezpieczenie mieszkania, na które się decydujemy, obejmowało kradzież z włamaniem i rabunkiem. Standardowe polisy nie obejmują ryzyka kradzieży. Aby zabezpieczyć się przed tym zagrożeniem, trzeba opłacić dodatkową składkę.
Arkadiusz Wiśniewski, członek zarządu Generali TU podkreśla: „Ubezpieczając mieszkanie od kradzieży, warto zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczyciel wymaga dodatkowych zabezpieczeń antykradzieżowych, np. zamków z atestem. Generali, które oferuje ubezpieczenie mieszkania z ryzykiem kradzieży z włamaniem i rabunkiem, nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Wystarczy zamknięcie drzwi na jeden zamek”.
Znaczne straty w polskich domach powodują również pożary
W okresie świątecznym są wywoływane m.in. pozostawieniem włączonych lampek bez nadzoru. W 2016 r. TÜV Rheinland przeprowadziła testy lampek choinkowych pochodzących z gospodarstw domowych. Okazało się, że większość zbadanych lampek nie spełniała standardów bezpieczeństwa, szybko się nagrzewała oraz miała niezbyt dobrą izolację. Inną często przyczyną pożarów w okresie świątecznym są kominki. Wady konstrukcyjne czy nieprawidłowa eksploatacja mogą doprowadzić do pożaru sadzy lub wydostania się iskier. Mimo że większość polis mieszkaniowych obejmuje pożary, to warto zwrócić uwagę na warunki zawarte w konkretnych polisach. W przeciwnym razie, kiedy ubezpieczony po wybuchu pożaru w jego domu będzie chciał uzyskać odszkodowanie, może się okazać, że nie dopełnił pewnych formalności i odszkodowanie nie zostanie wypłacone.
„Zgodnie z prawem budowlanym kominek powinien być regularnie czyszczony, a raz w roku przewód kominowy powinniśmy poddać przeglądowi. Kiedy dochodzi do pożaru spowodowanego przez kominek, ubezpieczyciele z reguły wymagają okazania dowodu przeprowadzenia przeglądu kominiarskiego w postaci protokołu. Natomiast w Generali, aby otrzymać odszkodowanie z polisy mieszkaniowej, wystarczy jedynie zachować paragon z pozycją za przegląd instalacji” – dodaje Arkadiusz Wiśniewski.
Źródło: www.generali.pl