Powoli hulajnogi elektryczne wtapiają się w krajobraz naszych miast. Rosnąca popularność tego środka transportu niestety ma też wpływ na liczbę kolizji i wypadków z ich udziałem. Jak pokazują statystyki z roku na rok sytuacja wygląda coraz gorzej. Dlatego zanim wsiądziemy na hulajnogę elektryczną powinniśmy pomyśleć również o odpowiednim ubezpieczeniu.

Hulajnogi elektryczne – rosnąca liczba wypadków z ich udziałem

Hulajnogi elektryczne to pojazdy o napędzie elektrycznym, które należą do najmniejszych pojazdów elektrycznych. Ich dużą zaletą jest to, że są bardzo praktyczne na krótkich dystansach, szczególnie w mieście, jako alternatywa dla samochodów czy transportu publicznego. W efekcie wzrostu ich popularności coraz częściej dochodzi do wypadków komunikacyjnych z ich udziałem. Złamania, urazy czy kontuzje to jedne z najczęstszych uszkodzeń powstałych podczas wypadków na hulajnodze. Jak pokazują statystyki, pod koniec ubiegłego roku na 100 tysięcy przejazdów tym środkiem transportu przypadało średnio 20 kontuzji i urazów powstałych na skutek wypadku czy kolizji podczas jazdy. Niestety mimo tych analiz, świadomość użytkowników korzystających z hulajnóg dotyczących możliwych zagrożeń jest wciąż bardzo niska. Optymizmem nie nastraja również to, że wzrasta liczba osób korzystających z tego środka transportu pod wpływem alkoholu.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo podczas jazdy hulajnogą elektryczną?

Analizy pokazują, że aż 80 % użytkowników hulajnóg elektrycznych nie korzysta z jakiegokolwiek zabezpieczenia głowy. Jest to bardzo alarmujące. Co ciekawe aż 62 % osób zdaje sobie sprawę, że jazda urządzeniem transportu osobistego może spowodować zagrożenie życia i zdrowia nie tylko dla kierującego, ale także i dla innych uczestników ruchu. Dlatego tak ważne jest, aby użytkownicy dwóch kółek zawsze pamiętali o kasku i przestrzeganiu aktualnych przepisów. Istotne jest to, by nie przekraczać prędkości 25 km/h.

Zgodnie z obecnie funkcjonującą ustawą Prawo o Ruchu Drogowym osoby, które poruszają się na hulajnogach elektrycznych traktowane są jako piesi. Dlatego nie powinny korzystać ze ścieżek rowerowych. Jednak w najbliższym czasie ma to ulec zmianie, według nowej wersji ustawy hulajnogi będą mogły poruszać się wśród rowerów na wytyczonych trasach.

Ubezpieczenie dla użytkowników hulajnóg elektrycznych

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że korzystając z hulajnogi, czy to miejskiej, czy własnej staje się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu. Zaczynając jazdę są odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także innych użytkowników oraz pieszych. Dlatego, by czuć się w pełni bezpiecznie i przede wszystkim uchronić się przed konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń warto wykupić ubezpieczanie OC w życiu prywatnym i NNW.

OC w życiu prywatnym dla osób korzystających z hulajnóg elektrycznych

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym dedykowane użytkownikom hulajnóg elektrycznych obejmuje ochroną przede wszystkim szkody rzeczowe i osobowe, które mogą być potencjalnie wyrządzone innym osobom podczas jazdy hulajnogą. Przykładowo, jeżeli użytkownik hulajnogi zderzy się z drugą osobą i uszkodzi mu pojazd np. samochód lub rower to ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy.

Ubezpieczenie NNW dla użytkowników hulajnóg elektrycznych

Ubezpieczenie NNW udziela ochrony ubezpieczeniowej od następstw nieszczęśliwych wypadków. Osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych w ramach NNW objęte są ubezpieczeniem życia i zdrowia, w związku z trwałym uszczerbek na zdrowiu lub śmiercią, powstałą w wyniku wypadku w trakcie poruszania się tym środkiem transportu. Warto pamiętać o tym, że ubezpieczenie NNW w pakiecie z OC w życiu prywatnym zapewnią kompleksową ochronę w momencie wypadku lub kolizji.

Jazda hulajnoga elektryczną – w kasku i z ubezpieczeniem

Hulajnoga jest praktycznym środkiem transportu, ale nie należy zapominać o tym, że korzystanie z niego to także odpowiedzialność. Kask, ubezpieczenie oraz przestrzeganie przepisów to podstawy do tego, by cieszyć się bezpieczną jazdą.

Na rynku ubezpieczeń dostępne są już wygodne ubezpieczenia dedykowane użytkownikom rowerów, rowerów elektrycznych, hulajnóg, hulajnóg elektrycznych, deskorolek, deskorolek elektrycznych i segway’ów. Co ważne ubezpieczenia te posiadają szeroki zakres i mogą być zawarte razem z ubezpieczeniem samochodu.  

Źródło: Compensa VIG