TUW PZUW został wyróżniony przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W tegorocznej edycji raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” znalazły się aż trzy inicjatywy ubezpieczyciela. Publikacja honoruje najlepsze projekty w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i społecznego zaangażowania. 

Nagrodzone projekty TUW PZUW 

W tegorocznej edycji raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” znalazły się trzy inicjatywy ubezpieczyciela: wydany przez TUW PZUW bezpłatny poradnik dla pacjentów „Vademecum zdrowia”, odwołująca się do niego kampania na rzecz zdrowia prowadzona w pociągach PKP Intercity oraz projekt Szpital 360, którego celem jest zwiększanie jakości opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjentów. 

– Nie ma wzajemności bez solidarności. Nie ma solidarności bez społecznej wrażliwości. Wartości, na których opierają się ubezpieczenia wzajemne, traktujemy jako zobowiązanie, aby na możliwie szeroką skalę podejmować szczytne inicjatywy o szerokim społecznym wymiarze. Służą zwłaszcza promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, jak też poprawie opieki nad pacjentami i ich bezpieczeństwu – mówi prezes TUW PZUW Rafał Kiliński. 

Przede wszystkim troska o zdrowie 

Przypominamy, że uhonorowany przez organizację bezpłatny poradnik „Vademecum zdrowia” podpowiada, jakie badania, w jakim wieku i jak często należy robić. Opisuje dolegliwości, które mogą być oznaką poważnych schorzeń. Wskazuje na symptomy zawału serca i udaru, a także nowotworów, cukrzycy i innych groźnych chorób. Podpowiada także, co należy zrobić, gdy się pojawią. Wyjaśnia, jak się przygotować do wizyty u lekarza, do badań i pobytu w szpitalu. 

Do treści „Vademecum” odwoływała się społeczna kampania, która była prowadzona przez TUW PZUW w pociągach PKP Intercity i motywowała do troski o zdrowie i regularnych badań.  

– Sztuka polega na tym, aby kontrolować stan swojego zdrowia, zanim zacznie ono szwankować. Wykrycie choroby, gdy nie daje ona jeszcze objawów, ułatwia jej leczenie i zwiększa szanse na wyzdrowienie. „Vademecum” niesie informacje na ten temat – tłumaczy konsultant naukowy poradnika prof. dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, kierująca Zakładem Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Bezpieczeństwo i minimalizowanie ryzyka 

Z kolei projekt Szpital 360, który jest realizowany przez TUW PZUW we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta, skierowano do podmiotów leczniczych. Łączy diagnozę problemów i zagrożeń z działaniami, które mają im zapobiegać – wizytacje medyczne w szpitalach i badania opinii pacjentów z prewencją w postaci bezpłatnych szkoleń i wsparcia szpitali w inwestycjach na rzecz bezpieczeństwa. 

– Bezpieczeństwo i minimalizowanie ryzyka są kwintesencją ubezpieczeń wzajemnych, ich atutem i priorytetem. Nabierają wyjątkowego znaczenia w takiej dziedzinie, jak zdrowie, w której ewentualne niepożądane zdarzenia mogą mieć nieodwracalne skutki. Poprawa jakości i bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej leży więc w interesie zarówno pacjentów, jak też szpitali. I w tym pomagamy – mówi inicjator projektu Szpital 360 dyrektor Biura Zarządzania Ryzykiem Medycznym TUW PZUW Piotr Daniluk. 

Warto dodać, że raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” wydawany jest od 22 lat i stanowi podsumowanie najważniejszych przedsięwzięć w tej dziedzinie oraz uhonorowanie ich autorów. 

Źródło: TUW PZUW