Wiesz, że znajomy płaci mniej za swoją polisę OC. Zastanawiasz się, ile aktualnie kosztuje ubezpieczenie samochodu? Na wysokość składki wpływa kilka czynników. Ceny polis OC i AC różnią się nie tylko ze względu na wiek kierowcy czy parametry pojazdu, ale też z uwagi na dotychczasową historię ubezpieczenia. Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za ubezpieczenie auta? Sprawdź poniżej.
Od czego zależy wysokość składki OC?
Standardowo przy kalkulacji składki OC bierze się pod uwagę trzy aspekty: informacje osobowe, dane o pojeździe oraz historię ubezpieczenia. Jeśli chodzi o dane właściciela pojazdu istotny jest wiek, miejsce zamieszkania i stan cywilny. Dlaczego ma to wpływ na cenę za ubezpieczenie OC?
Przede wszystkim wraz z wiekiem nabywamy większego doświadczenia, jako kierowcy. Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że im dłużej posiadamy prawo jazdy tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że spowodujemy kolizję. A zdarzenie, do którego dojdzie z naszej winy oznacza, że nasz ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić odszkodowanie. Dlatego nikogo nie powinno dziwić, że ubezpieczyciele oceniają takie ryzyko i kalkulują odpowiednią składkę na podstawie tych kilku czynników.
Pamiętajmy też, że od ok. 30 roku życia wysokość ubezpieczenia OC stabilizuje się na podobnym poziomie. Ale to tylko jeden warunek, który biorą pod uwagę algorytmy towarzystw ubezpieczeniowych. Podobnie jest z miejscem naszego zamieszkania. Im większe miasto, tym większa szansa na kolizję. Co ciekawe z danych ubezpieczycieli wynika też, że osoby zamężne jeżdżą bezpieczniej. Szczególnie, gdy kupujący polisę OC posiada dzieci.
Drugim wspomnianym przez nas aspektem, który brany jest przy obliczaniu kosztów ubezpieczania są parametry samochodu. Ubezpieczyciele mają dostęp do danych, które pozwalają ocenić prawdopodobieństwo spowodowania przez ubezpieczonego kolizji. Takie ryzyko zmienia się ze względu na markę samochodu, pojemność silnika, rok produkcji czy przebieg.
Wynika to z tego, że kierowcy pojazdów o większej mocy, częściej przekraczają prędkość i jeżdżą brawurowo. Natomiast starsze samochody lub te z dużym przebiegiem są potencjalnie bardziej awaryjne, a co za tym idzie zwiększa się prawdopodobieństwo spowodowania kolizji.
Biorąc pod uwagę markę najtańsze OC mogą uzyskać właściciele takich aut jak np.: Skoda, Dacia, Toyota czy Suzuki. Z kolei najdroższe stawki otrzymają prawdopodobnie kierowcy BMW lub AUDI. Nie bez znaczenia jest też pojemność silnika, im większa, tym droższa będzie nasza polisa OC.
Warto pamiętać o tym, że poszukując ubezpieczenia OC mamy szansę na to, by zmniejszyć koszty polisy. Dzięki bezszkodowej jeździe możemy wypracować zniżki, a nasza historia ubezpieczenia będzie kolejnym ważnym elementem w obliczaniu ceny za składkę OC.
Poza tym, często przy zakupie OC opłaca się też zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenia. Na przykład w TUZ Ubezpieczenia, każdy kolejny pakiet z AC, NNW Assistance, obniża koszt podstawowej składki za OC. Cenę ubezpieczenia możemy poznać w kilka minut korzystając z kalkulatora ubezpieczyciela.
Ile kosztuje ubezpieczenie AC samochodu?
Jak już wyżej wspominaliśmy ubezpieczenie OC w pakiecie z AC może być dobrym połączeniem, szczególnie, gdy chcemy obniżyć cenę za OC. Dużym plusem takiego rozwiązania jest zapewnienie sobie większej ochrony ubezpieczeniowej, co będzie się przekładało na nasz komfort.
Warto też zauważyć, że cena Autocasco wraz innymi ubezpieczeniami staje się niższa. A w przypadku ubezpieczenia AC najlepiej zdecydować się na dobry wariant polisy, który zapewni nam właściwe wsparcie w razie awarii czy kradzieży samochodu.
Na wysokość składki Autocasco wpływają te same czynniki, które są brane pod uwagę przy obliczaniu ceny ubezpieczenia OC oraz wartość pojazdu. Pamiętajmy, że jeśli nasz samochód jest już stary i cena za AC nie jest dla nas atrakcyjna, lepszym rozwiązaniem może okazać się mni AC, które będzie tańsze od polisy AC, a w pakiecie z OC będzie bardziej opłacalne.
AC, NNW, Assistance – czy opłaca się wykupić dodatkowe ubezpieczenia?
Wiele osób zastanawia się czy opłaca się wykupić dodatkowe ubezpieczenia takie jak AC, NNW czy Assistance samochodowe. Wszystko jednak zależy od tego jakiej ochrony ubezpieczeniowej poszukujemy i jakie są nasze możliwości finansowe.
Warto sprawdzić różne oferty i wybrać tę, która będzie nam najbardziej odpowiadała. Tym bardziej, że koszt tych dodatkowych produktów często jest niewielki, a wraz z nimi może maleć nasza składka za OC.
Źródło: TUZ Ubezpieczenia