Najczęściej komunikacyjne ubezpieczenie OC obowiązuje przez okres 12 miesięcy. Istnieją jednak wyjątki, które umożliwiają wykupienie polisy na okres krótszy – na przykład na 30 dni. Kto może wykupić OC krótkoterminowe oraz ile kosztuje taka polisa?
OC krótkoterminowe dla osoby fizycznej
Jak powszechnie wiadomo, komunikacyjne ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej jest w naszym kraju obowiązkowe, a co za tym idzie powinien je wykupić każdy posiadacz pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Zwykle obowiązuje ono przez 12 miesięcy, ale w niektórych przypadkach istnieje szansa skrócenia okresu trwania umowy. Niektóre osoby fizyczne mogą wykupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe, które obowiązuje przez 30 dni.
Jest to tzw. ubezpieczenie zadaniowe, z którego można skorzystać w określonym celu, a kiedy zostanie on zrealizowany, OC krótkoterminowe przestaje obowiązywać. Najczęściej wykupują je osoby prowadzące działalność gospodarczą związaną z handlem samochodami, np. prowadzący komis samochodowy. Dlatego też OC krótkoterminowe często nazywane jest również komisowym. Dzięki tego typu polisie przedsiębiorcy mogą znacznie ograniczyć koszty związane z ubezpieczaniem sprzedawanych pojazdów.
OC krótkoterminowe mogą również wykupić właściciele pojazdów historycznych, wolnobieżnych, zarejestrowanych czasowo albo osoby sprowadzające samochód z zagranicy.
OC krótkoterminowe – ile kosztuje?
Jak już wspominaliśmy OC krótkoterminowe obowiązuje najczęściej przez 30 dni (wyjątkiem są polisy dla pojazdów wolnobieżnych, które chronią pojazd na okres minimum 3 miesięcy). Z tego względu jest ono tańsze od klasycznego ubezpieczenia na 12 miesięcy i kosztuje najczęściej kilkadziesiąt złotych. Warto dodać, że wysokość składki wyliczana jest na takich samych zasadach, jak w OC na rok. Co w oznacza, że właściciel samochodu chcący wykupić OC krótkoterminowe, a który spędził wiele lat za kierownicą, zapłaci mniej niż młoda osoba, która zdobyła uprawnienia do kierowania pojazdami przed zaledwie kilkoma miesiącami. Cena OC na 30 dni jest też różna w przypadku samochodów osobowych i dostawczych – zwykle ubezpieczenie tych pierwszych kosztuje nieco mniej.
Pamiętajmy też, że mimo tego, że trzydziestodniowa polisa zapewnia taki sam zakres ochrony jak OC na 12 miesięcy, nie przedłuża się automatycznie a przestaje obowiązywać wraz z końcem trwania umowy.
OC krótkoterminowe – kiedy zakupić?
Ubezpieczenie OC krótkoterminowe może również dotyczyć samochodów służących do jazd testowych albo posiadających kierownicę z prawej strony. Polisę można zakupić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym – zarówno online, jak też telefonicznie czy bezpośrednio u agenta.
Z pewnością warto porównywać oferty a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań skontaktować się z przedstawicielem danego ubezpieczyciela. OC krótkoterminowe pozwoli nam na załatwienie wszelkich formalności przy równoczesnych oszczędnościach, gdy handlujemy samochodami albo korzystamy z pojazdów wolnobieżnych lub historycznych.
Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group