Badania pokazują, że Polacy chętnie spędzają czas na rowerze. Ten środek lokomocji to nie tylko sposób na zdrowie i lepsze samopoczucie ale coraz częściej świetna alternatywa dla samochodu czy autobusu. Właśnie z myślą o rowerzystach powstają oferty ubezpieczeniowe, które chronią nie tylko właścicieli jednośladów ale również osoby, które je wypożyczają.

W dobie pandemii rośnie zainteresowanie rowerami

Według danych GUS Polacy kupują pond milion rowerów rocznie. A aktualnie w związku z częściowym znoszeniem ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa sklepy rowerowe są oblegane. Wiele osób decyduje się na zakup jednośladu, by aktywnie spędzać czas z całą rodziną. Okazuje się, że dużym zainteresowaniem cieszą się właśnie rowery dla najmłodszych  i akcesoria tj. krzesełka i kaski, co pokazuje, że to sport rodzinny. Dlatego tak ważne jest to, by zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze.

Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku doszło do 4 426 wypadków z udziałem rowerzystów, a 257 z nich zginęło. Do większości niebezpiecznych sytuacji przyczynili się kierowcy samochodów, którzy nie udzielili pierwszeństwa przejazdu. Niestety rower nie ma szans przy zderzeniu z autem. Dlatego warto ubezpieczyć siebie i swoich bliskich od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Kompleksowe ubezpieczenie dla rowerzystów

Właśnie z myślą o osobach, korzystających z jednośladów przygotowano ofertę pakietową PZU Rowerzysta. W skład polisy wchodzi ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialności cywilnej rowerzysty, casco roweru, które chroni w momencie uszkodzenia, zniszczenia lub utraty pojazdu oraz bagażu rowerzysty. Tak dobrany zakres ubezieczenia zapewnia to kompleksową ochronę ubezpieczeniową zarówno podczas krótkiego wyjazdu, jak i wakacyjnej wyprawy.

PZU zapewnia wsparcie finansowe w przypadku śmierci rowerzysty oraz w sytuacji, w której  doznał trwałego uszkodzeniu ciała. Z ubezpieczeniem NNW nie trzeba czekać na karetkę – PZU zapewni transport do szpitala. Zwrócimy koszty leczenia oraz koszty zakupu przedmiotów ortopedycznych, a także wypłacimy świadczenie za uciążliwe leczenie. Pomagamy naszym klientom w zorganizowaniu rehabilitacji i opłacamy ją. Zapewniamy dowóz rehabilitanta i pielęgniarki do domu poszkodowanego. W pakiet usług assistance wchodzi domowa wizyta lekarza oraz zrobienie zakupów. Zdajemy sobie sprawę, że wypadek może być traumatycznym przeżyciem dla rowerzysty i jego rodziny, dlatego zapewniamy także naszym klientom wsparcie psychologa – mówi Paweł Żmudzki, Dyrektor ds. Ubezpieczeń Majątkowych z PZU.

Co ważne PZU Rowerzysta zawiera w swoim zakresie również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ze statystyk wynika, że w 2019 roku rowerzyści spowodowali 1 626 wypadków, w których zginęły 132 osoby.  Bez względu na to czy amator jednośladu przyczyni się do tragedii, czy tylko zarysuje karoserię auta PZU zapłaci za szkody.

Polacy z roku na rok kupują sprzęt lepszej jakości a co za tym idzie wydają więcej pieniędzy na zakup rowerów. Co raz częściej również jednoślady są nabywane w sklepach rowerowych, gdzie są dobierane według indywidualnych potrzeb użytkowników. Dlatego coraz więcej osób poszukuje ubezpieczenia, które zagwarantuje wypłatę odszkodowania w sytuacji zniszczenia, utraty lub uszkodzenia sprzętu. Dzięki casco roweru ubezpieczyciel zapłaci za szkody wynikające z kradzieży np. gdy zostawimy zabezpieczony rower przed sklepem lub uszkodzenia jednośladu podczas wypadku. Co ważne można ubezpieczyć także bagaż (sakwy rowerowe i plecak), co może być szczególnie przydatne podczas wakacji.

– Polisa, którą przygotowaliśmy dla rowerzystów jest elastyczna, co oznacza, że ochroną objęta jest osoba wskazana w polisie. W zakresie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków może to być użytkownik roweru, a nie tylko jego właściciel. Wiele osób korzysta  z miejskich wypożyczalni rowerowych – polisa OC i NNW działa  w tym przypadku. Umowa nie musi być zwierana na cały rok, tylko na przykład na wakacje –  dodaje Paweł Żmudzki.

Źródło: PZU SA