W niektórych miastach kradzież katalizatorów to nie są już przypadki nazywane incydentami. Trzeba się przygotować na to, że takie zachowanie to plaga. Plaga, której bardzo ciężko jest zaradzić. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o koła samochodowe. Złodzieje uparli się także na nie, nic więc dziwnego, że właściciele samochodów szukają różnorodnych rozwiązań i zadają szereg pytań swoim ubezpieczycielom. Jedno z nich pada bardzo często – czy AC pokrywa koszty kradzieży takich elementów pojazdu?

Kradzież kół oraz katalizatorów – czy autocasco jest w stanie uchronić?

W ostatnim czasie kradzieże kół oraz katalizatorów są na porządku dziennym. Wielu kierowców zastanawia się więc, czy AC może nas uchronić przed kradzieżą kół, a dokładnie – przed finansowymi konsekwencjami. Nie ma jednak na to jednoznacznej odpowiedzi. Najczęściej chodzi tutaj o dokładnie wybraną polisę ubezpieczenia. Plaga kradzieży kół i katalizatorów sprawiła, że ludzie chętniej czytają na ten temat, zainteresowali się doniesieniami. Spora część osób sprawdziła również zapisy w polisach, dzięki czemu wypłynęły bardzo ważne pojęcia – udział własny oraz franszyza integralna.

Czym jest udział własny oraz franszyza?

Kiedy spotka nas niezbyt miła niespodzianka, jaką jest kradzież kół czy kradzież katalizatora, musimy pamiętać o franszyzie integralnej oraz udziale własnym. Dlaczego? Chodzi tutaj o to, że franszyza integralna to pojęcie świadczące o tym, iż ubezpieczyciel w żaden sposób nie odpowiada za szkody, których wartość jest niższa niż ta ściśle w niej określona. Szczęście w nieszczęściu, iż standardowa franszyza wynosi ok. 500 zł. W przypadku kradzieży kół czy katalizatora, najczęściej możemy liczyć na wypłatę ubezpieczenia.

Nieco inaczej wygląda zwrot pieniędzy z ubezpieczenia, jeśli mamy do czynienia z pojęciem udział własny. Taka polisa zmusza kierowcę do pokrycia przynajmniej częściowo kosztów szkody. Zazwyczaj koszty te oscylują na poziomie 5-10%. W przypadku, kiedy zniknie nam katalizator, czy koła, warto mieć na uwadze, że udział własny niekoniecznie może ułatwić nam życie, a wręcz przeciwnie – utrudnić.

Ubezpieczenie AC – części pojazdu objęte polisą

Kiedy pojawia się sytuacja, kiedy ukradziono nam koła czy katalizator, natychmiast chcemy wiedzieć, mieć pewność, że ubezpieczenie AC jest w stanie pokryć kwotę szkody. Na to pytanie mogą najlepiej odpowiedzieć ogólne warunki ubezpieczenia, w skrócie często nazywane OWU. W przypadku kół samochodowych czy katalizatora można liczyć na odszkodowanie, jeśli franszyza integralna ujęta w polisie nie jest wyższa aniżeli 500 zł.

Podczas lektury ogólnych warunków ubezpieczenia dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczyciel nie definiuje części samochodów w sposób nieco odbiegający od normy. Warto też mieć na uwadze, że nietypowe krótkie polisy, typu Compensa czy Wiener raczej nie wypłacają odszkodowania w takich sytuacjach. 

Warto wiedzieć dodatkowo, że najtańsze polisy, jakie możesz znaleźć na najtansze-oc-ac.pl, czy ubezpieczenia określane mianem AC mini mogą nie uwzględniać takich szkód kradzieżowych. Więcej na temat kradzieży i ubezpieczeń znajdziesz na stronie http://najtansze-oc-ac.pl/kradziez-kol-katalizatora-a-ubezpieczenie-ac/.

Złodzieje kół – jak odstraszyć?

Nie ulega wątpliwości, że nasze cztery koła są ważne. Nic więc dziwnego, że kierowcy szukają sposobów na sprawne odstraszenie złodzieja. Treści ukazujące się w sieci podpowiadają, że stosować pewne mechaniczne zabezpieczenia, czego przykładem są np. śruby antykradzieżowe. Bez specjalnego zestawu narzędzi, żaden złodziej sobie z nimi nie poradzi.

Artykuł partnera