Jak wynika ze statystyk policji w ubiegłym roku wykrywalność kradzieży samochodów w Polsce wynosiła nieco ponad 20 procent. Wynik ten nie napawa optymizmem, dlatego właściciele samochodów powinni dobrze zabezpieczyć swoje pojazdy przed kradzieżą. Co jednak zrobić, gdy auto mimo wszystko zostanie skradzione np. podczas dłuższej nieobecności właściciela? Co dzieje się z ubezpieczeniem?
Kradzież pojazdu w czasie nieobecności właściciela
Jeżeli do utraty samochodu dochodzi podczas dłuższej nieobecności właściciela, który na przykład przebywa na urlopie pojawia się problem związany z czasem reakcji na zdarzenie, a tym samym zgłoszenia kradzieży. Można tego dokonać dopiero po powrocie z wyjazdu i stwierdzeniu, że auto zniknęło. Niestety bardzo często jest to już kilka dni po kradzieży, a taka zwłoka nie wpływa pozytywnie na szansę odzyskania samochodu.
Co się dzieje z ubezpieczeniem w takiej sytuacji? Przyjmuje się, że zakłady ubezpieczeń liczą czas na zgłoszenie szkody – w tym kradzieży auta – od czasu jej stwierdzenia. Tym samym termin na kontakt z ubezpieczycielem będzie rozpoczynał się od momentu zorientowania się, że auto zostało skradzione.
Ważne jest to, by zbytnio z tym nie zwlekać, ponieważ ubezpieczyciele wymagają zgłoszenia szkody w ciągu kilku dni. Zazwyczaj termin ten jest regulowany w ogólnych warunkach ubezpieczenia AC i standardowo wynosi od 1 do 7 dni, chociaż najczęściej można znaleźć zapis „niezwłocznie”.
Co zrobić w przypadku kradzieży samochodu?
Przede wszystkim o kradzieży należy jak najszybciej zawiadomić policję. W zgłoszeniu powinno podać się dokładne dane auta tj. model, marka, kolor i okoliczności zdarzenia. Niestety po przyjeździe patrolu będzie również konieczna wizyta na komisariacie. Wówczas otrzyma się dokumenty, które potwierdzają zgłoszenie kradzieży auta. Istotne jest to, że są one konieczne do zgłoszenia szkody u ubezpieczyciela ( w przypadku AC) i wyrejestrowaniu samochodu.
Kolejnym krokiem jest zgłoszenie kradzieży samochodu ubezpieczycielowi. Również należy to uczynić możliwie szybko, szczególnie, jeżeli pojazd był ubezpieczony właśnie w zakresie AC. Przy zgłoszeniu ubezpieczyciel poprosi o:
- dokumenty potwierdzające zgłoszenie kradzieży,
- komplet dokumentów samochodu,
- komplet oryginalnych kluczyków, a ich liczba powinna być zgodna ze stanem faktycznym i z informacją, jaka była podana w momencie zawierania umowy AC.
Co ważne brak wszystkich kompletów kluczy albo przekazanie dorobionych kluczy może powodować konieczność wytłumaczenia, warto, więc mieć dokument objaśniający, chociażby w postaci notatki policyjnej.
Po zgłoszeniu kradzieży samochodu u poszkodowanego powinien pojawiać się rzeczoznawca- likwidator, który odbierze wymagane rzeczy. Ubezpieczyciel w ciągu 30 dni od momentu zgłoszenia przez policję faktu zakończenia postępowania dotyczącego skradzionego pojazdu i potwierdzenia, że do zdarzenia rzeczywiście doszło wypłaci odszkodowanie z AC.
Na samym końcu należy wyrejestrować pojazd w Wydziale Komunikacji, w innym razie konieczna będzie opłata OC za samochód, którego fizycznie nie ma właściciel. Dopiero po wyrejestrowaniu samochodu rozwiązaniu będzie mogła ulec umowa ubezpieczenia OC, bowiem do tego momentu pozostaje ona ważna.
Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą
Warto pamiętać również o tym, że w przypadku ubezpieczenia AC właściwe zabezpieczenie samochodu jest jednym z warunków wypłaty odszkodowania. Zazwyczaj odnosi się to do:
- zabezpieczenia auta zgodnie z jego konstrukcją (np. użycie kluczyka),
- niepozostawiania kluczy czy innych urządzeń służących do otwierania pojazdu oraz dokumentów bez nadzoru, w miejscu, do którego dostęp mają osoby nieupoważnione.
Jednak takie standardowe zabezpieczenia przed kradzieżą często na niewiele się zdają. Dlatego coraz więcej osób inwestuje w dodatkowe zabezpieczenia samochodu tj. systemy alarmowe, kamerki czy immobilisery i blokady elektryczne. Szczególnie, jeżeli pojazd ma większą wartość. Decydując się na zabezpieczenia przeciwkradzieżowe należy jednak zwrócić również uwagę na to, by sprzęt ten posiadał odpowiednie atesty. W innym razie może nie być uznany przez zakład ubezpieczeń. Skutecznym rozwiązaniem może być także system lokalizacji, który pozwala na wskazanie miejsca przebywania auta. Dzięki temu, w przypadku nie odinstalowania go przez złodziei, można uzyskać lokalizację skradzionego auta. Zwiększa to istotnie szanse na odzyskanie samochodu.
Ubezpieczenie na wypadek kradzieży samochodu
Jak wiadomo nie ma zabezpieczenia, które w 100 procentach uchroniłoby auto przed kradzieżą. Jednak realnym działaniem może być wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które zapewni wsparcie na wypadek kradzieży. Na rynku ubezpieczeń ochronę od tego ryzyka zapewnia ubezpieczenie AC. Jego koszt jest zależny od kilu czynników tj. wartość pojazdu, jego marka oraz zakres polisy. Przy ograniczonym budżecie lub mniejszych potrzebach ubezpieczeniowych warto rozważyć zakup ubezpieczenia Minicasco, które udziela ochrony w kilku sytuacjach m.in. właśnie w momencie kradzieży. Należy pamiętać, że wydatek ten naprawdę nie jest wielki w obliczu możliwej utraty samochodu.
Źródło: AVIVA, bip.um.wroc.pl