Ponad 16 mln Polaków wybiera się w tym roku na wakacje. Mondial Assistance po raz szósty opublikował wyniki badania* dotyczącego planów wakacyjnych Polaków. Ponad 4,2 mln osób (26 proc.) wybiera się za granicę, a 12,3 mln (74 proc.) zamierza zorganizować swój wypoczynek w kraju. Na letni wyjazd wakacyjny planów nie ma 44 proc. Polaków.
 
Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance komentuje wyniki przeprowadzonych badań: „W tegorocznym sezonie urlopowym nie wie dokąd pojedzie i nie wie w jakim terminie
3,4 mln Polaków, to 1,3 mln więcej niż w 2016 roku. Spośród osób, które nie planują letniego wyjazdu wakacyjnego (44 proc.) nie wie dokąd jedzie 19 proc. (to o 6 p.p. więcej niż w 2016 roku), nigdzie nie jedzie 70 proc. (spadek o 9 p.p.)
 
Wysokie koszty głównym powodem rezygnacji z podróży
 
Głównymi powodami rezygnacji z wyjazdu są zbyt wysokie koszty, podaje 35 proc. badanych (spadek o 11 p.p. w porównaniu do zeszłego roku), inne obowiązki (27 proc.) oraz stan zdrowia – własnego lub najbliższej rodziny (17 proc.).
 
Najpopularniejsza Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie
 
Tak jak w poprzednim roku największą popularnością wśród badanych cieszy się Hiszpania
i należące do niej Wyspy Kanaryjskie (14 proc.). Na drugim miejscu utrzymała się Chorwacja (14 proc. – wzrost o 2 p.p.). Trzecie zajęła Grecja (11 proc. – wzrost o 1 p.p.), a czwarte Włochy (11 proc.). W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych krajów znalazły się również Węgry (3 proc.) oraz Portugalia (3 proc.). Popularna w zeszłym roku Turcja oraz Egipt znalazły się poza listą 10 najpopularniejszych kierunków wakacyjnych.
Osoby samodzielnie organizujące swój wyjazd wakacyjny najczęściej planują spędzić go
w Chorwacji, Włoszech oraz Hiszpanii. Korzystający z biur podróży najczęściej wybierają Grecję, Hiszpanię z Wyspami Kanaryjskimi oraz Włochy.
 
Ponad połowa Polaków zorganizuje swój wyjazd zagraniczny samodzielnie
 
Na pytanie o sposób organizacji zagranicznego wyjazdu wakacyjnego więcej Polaków
niż w zeszłorocznym badaniu deklaruje, że samodzielnie zorganizuje swój wyjazd (56 proc.
– wzrost o 5 p.p. czyli o 19 tys.). Z oferty biur podróży planuje skorzystać 44 proc. osób
– spadek o 459 tys. w porównaniu do roku ubiegłego. Ci pierwsi wybór takiego modelu tłumaczą najczęściej ofertą dopasowaną do ich potrzeb (39 proc. – wzrost o 14 p.p.), możliwością samodzielnego decydowania o własnym czasie (38 proc.) oraz ceną (25 proc.). Zwolennicy wyjeżdżania z biurami podróży wybór takiego sposobu wyjazdu tłumaczą najczęściej tym, że nie muszą martwić się o formalności i organizację (73 proc. – spadek o 7 p.p). Jeśli chodzi o obawy, przy samodzielnym wyjeździe najczęściej wymieniane były zamieszki, strajki, zamachy i akty terroru (9 proc. – spadek o 7 p.p.) oraz wypadek lub awaria (6 proc.). Na trzecim miejscu pojawiły się obawy związane z problemami zdrowotnymi na wyjeździe
(5 proc.). Przy korzystaniu z biura podróży najwięcej osób obawia się zamieszek, strajków, zamachów oraz aktów terroru (19 proc. – spadek o 4 p.p.), obecności uchodźców/emigrantów (6 proc. – spadek o 7 p.p.) oraz problemów zdrowotnych (5 proc.). Żadnych obaw związanych z wyjazdem nie ma 62 proc. osób samodzielnie organizujących swój wyjazd oraz 61 proc. osób korzystających z oferty biur podróży. Oba te wskazania są wyższe niż rok temu. Odpowiednio o 12 i 23 p.p.
 
Częściej myślimy o ubezpieczeniu
 
Zdecydowana większość Polaków planujących tegoroczne wakacje zagraniczne zamierza wykupić ubezpieczenie turystyczne. W porównaniu do 2016 roku nastąpiła poprawa o 3 p.p.
i obecnie wynosi 73 proc. „Cieszy nas, że powoli ale systematycznie rośnie grupa osób, która ubezpiecza się na wyjazd zagraniczny. Świadomość potężnych kosztów leczenia w innym kraju jest coraz większa wśród Polaków. Mimo, że jeszcze nie równamy do średnich zachodnioeuropejskich, to poprawa jest widoczna. To efekt wytężonych działań edukacyjnych firm specjalizujących się w ubezpieczeniach turystycznych. Mamy nadzieję, że ten trend będzie widoczny również w kolejnych falach badania. Nie chodzi tu jedynie o dobre perspektywy dla samego rynku i wyników sprzedaży, ale zwłaszcza o minimalizowanie liczby przypadków gdzie osoba, która uległa wypadkowi czy zachorowała w innym kraju, staje w obliczu olbrzymich zobowiązań finansowych w stosunku do placówek medycznych”- dodaje szef Mondial Assistance.
 
Turyści planujący wykupić ubezpieczenie to przede wszystkim osoby pomiędzy 30 a 49 rokiem życia, posiadające wykształcenie wyższe i dochód na gospodarstwo domowe powyżej 3 500 zł oraz zamieszkujące największe miasta.
 
Celem badania było poznanie preferencji i zwyczajów wakacyjnych. Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Mondial Assistance przez Ipsos Polska w dniach 4-21 maja 2017 roku. Badanie odbyło się w terminie zbliżonym do realizacji w poprzednich falach badania. To dało możliwość rzetelnej analizy trendów i zmian w zachowaniach Polaków planujących wakacje. Maj nie przez przypadek został wybrany na czas realizacji badania – w maju większość Polaków nie tylko planuje wyjazdy wakacyjne, ale też podejmuje niezbędne formalności związane z tymi wyjazdami.
 
*Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny)na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Wielkość próby badawczej (N) to 2000.
 
Źródło: www.mondial-assistance.pl