Powodzie w Niemczech, Belgii i Holandii wywołane nadmiernymi opadami w ostatnich tygodniach, mogą mieć bardzo negatywne skutki dla rynku wtórnego aut.  Przy aktualnym stanie gospodarczym, kiedy w salonach samochodowych brakuje aut i na nowe zamówione musimy czekać parę miesięcy, a rynek wtórny jest silnie przerzedzony, musimy liczyć się ze wzrostem cen pojazdów. Straty w pojazdach, które znalazły się na zalanych terenach wciąż rosną. Zalane zostały nie tylko auta stojące pod domami czy w garażach, ale również te zatrzymane przez wodę w ruchu ulicznym.

Popowodziowy rynek sprzedaży

Tym samym w Polsce rośnie ryzyko kupna auta popowodziowego zwiększa rosnący popyt na używane samochody spowodowany pandemią i zarazem spadająca ich dostępność. Według sieci autocentrów AAA Auto w nadchodzącym okresie jeden lub dwóch sprzedawców na 100, będzie próbowało sprzedać w oddziałach firmy auto popowodziowe. Jeszcze większy odsetek tych aut trafi do ogłoszeń internetowych, gdzie nie muszą przechodzić kontroli technicznej. Część z nich może być również sprzedawana do krajów trzecich, a następnie importowana do Polski tylko po to, aby zamaskować ich pochodzenie z terenów dotkniętych powodzią.  Prawdopodobieństwo tego jest bardzo wysokie, ponieważ Niemcy są najważniejszym źródłem zasilającym Polski rynek używanych samochodów, a Belgia i Holandia są kolejno na trzecim i czwartym miejscu jako główne źródła importu aut do Polski.

Odnowione „topielce”

W nieudolnie naprawianych autach po zalaniu, możemy się spodziewać prędzej czy później widocznych objawów takich jak np. pojawiająca się korozja na prowadnicach foteli lub pod deską rozdzielczą w młodszych autach. Aby upewnić się wcześniej czy auto, które chcemy zakupić nie jest popowodziowe należy sprawdzić dokładnie trudno dostępne miejsca np. wewnątrz drzwi, za uszczelkami. Należy też dokładnie sprawdzić historię auta po numerze VIN oraz datę pierwszej i kolejnej rejestracji, aby upewnić się, że auto nie zostało zarejestrowane w regionie dotkniętym przez powódź w tym czasie. Zwróćmy też uwagę na to co jest zapisane w umowie sprzedaży i czy znajduje się tam podpunkt zapewniający, że auto nie przeszło powodzi, szkody całkowitej itp. W tym wypadku, jeśli okaże się, że sprzedawca ukrył to przed nami możemy liczyć na uwzględnienie reklamacji.

Zabezpiecz swoje auto na wypadek powodzi!

Posiadasz dobre auto i wyjeżdżasz w tereny, które mogą być narażone na powódź? Dla dobra twojego portfela i spokoju zadbaj o możliwie najlepsze ubezpieczenie. Podstawowe ubezpieczenie AC może okazać się nie wystarczające. Mając na uwadze to, że nasze auto traci na wartości z każdym rokiem. Ubezpieczenie DEFEND Gap to idealne dopełnienie bezpiecznych podróży. Polisa Gap zaczyna działać w momencie szkody całkowitej jak powódź czy kradzież. Dzięki niej możemy sobie pozwolić na zakup nowego auta o tej samej wartości / klasie.

Skorzystaj z przygotowanego kalkulatora na stronie www.gaponline.pl i wybierz najlepszą ofertę dla siebie. Kup online, także na raty.

#DEFENDgap #DEFENDinsurance #GAPonline #ZawszeNowy #GapFakturowy #GAPdoLeasingu #GapDirect