Europ Assistance Polska wprowadza szkolenia specjalistyczne z zakresu obsługi pojazdów elektrycznych. To odpowiedź instytucji na szybki rozwój tego rodzaju pojazdów. Brak umiejętności bowiem w naprawie samochodów elektrycznych może być bardzo niebezpieczne.
Wkrótce po polskich drogach może jeździć nawet 75 tysięcy pojazdów napędzanych energią elektryczną
Oczywistym następstwem ekspansji tego rodzaju pojazdów na polskim rynku samochodowym jest wzrost warsztatów naprawiających takie pojazdy. Serwisy współpracujące z firmami assistance muszą posiadać przeszkolonych pracowników, którzy będą potrafili zgodnie z procedurami zabezpieczyć pojazd. W związku z tym Europ Assistance Polska przeprowadza szkolenia dla mechaników i holowników, poszerzając ich kompetencje z zakresu postępowania z samochodami elektrycznymi. Osoby kończące kurs otrzymują certyfikat Stowarzyszenia Elektryków Polskich, dzięki któremu nabywają uprawnienia do obsługi pojazdów elektrycznych i hybrydowych.
Rafał Marczewski, dyrektor Departamentu Operacyjnego w Europ Assistance Polska ostrzega przed samodzielną naprawą pojazdów: „Rozwój technologii i innowacje, jakie stosowane są przez producentów samochodów, sprawiają, że podejmowanie się samodzielnej naprawy samochodów jest w dzisiejszych czasach wyzwaniem. Niezwykle istotnie jest zatem, aby powierzyć ten temat specjalistom. My jako firma assistance współpracujemy z siecią zaufanych i najlepszych fachowców. Zależy nam na tym, aby wykonywane usługi holowania lub naprawy usterki na miejscu zdarzenia był przeprowadzane w sposób profesjonalny, a przede wszystkim bezpieczny, dlatego duży nacisk kładziemy na szkolenia”.
Nieumiejętne obsługiwanie pojazdów elektrycznych może być bardzo niebezpieczne, a w najgorszym wypadku zakończyć się śmiercią w wyniku porażenia prądem
Dlatego tak ważna jest wiedza dotycząca postępowania w przypadku awarii czy wypadku z udziałem samochodu elektrycznego. Podstawową kwestią jest identyfikacja pojazdu elektrycznego.
Każdy model samochodu elektrycznego posiada własne, rekomendowane procedury postępowania, w przypadku konieczności holowania, wyciągania z wody, pożaru itp. Pozwalają one na zapoznanie się z cechami szczególnymi tego typu pojazdów, dzięki czemu można uniknąć ryzyka obrażeń lub porażeń prądem elektrycznym podczas wykonywania naprawy.
Źródło: www.europ-assistance.pl