Polscy turyści wybrali się na wycieczkę w Tatry Słowackie. Po ostatnich opadach zniszczonych jest wiele szlaków. Woda zerwała większość mostów i zmyła duże odcinki ścieżek. To uniemożliwiło Polakom zejście w dół. Dopiero interwencja słowackich ratowników umożliwiła im bezpieczne przedostanie się na Łysą Polanę. Nie wiadomo czy Polacy zapłacili za akcję ratowniczą. Przypominamy, że wybierając się na słowacką część Tatr należy posiadać odpowiednie ubezpieczenie.
W Tatrach po ostatnich opadach zniszczonych jest wiele szlaków
Woda zerwała liczne mosty i zmyła duże odcinki ścieżek. Komunikaty o zamkniętych szlakach można znaleźć na stronach TPN i TANAP. Polskie małżeństwo zignorowało zamknięcie szlaku w dolinie Jaworowej. Ruszyli otwartym szlakiem na Przełęcz pod Kopą w Tatrach Bielskich. Kiedy dotarli do jednego ze strumieni, okazało się, że most jest zerwany, a spokojny zwykle strumień wygląda jak rwąca rzeka. Co gorsza podczas wycieczki rozpętała się burza i turyści utknęli w górach. Pomogli im słowaccy ratownicy górscy, zabezpieczani przez techników linowych. Polacy zostali asekurowani w bezpieczne miejsce, skąd przetransportowano ich do granicy w Łysej Polanie.
Wybierasz się w Tarty Słowackie? Wykup ubezpieczenie
Będąc obywatelem Polski, koszty ratownictwa, akcji poszukiwawczej i leczenia pokrywane są z budżetu państwa. Ubezpieczenie turystyczne w tym ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą jest zatem nie potrzebne. Inaczej jest po słowackiej stronie Tatr. Należy pamiętać, że wybierając się w Tatry Słowackie lub na szlaki graniczne, przed wyjazdem należy wykupić ubezpieczenie na wypadek akcji ratowniczej. Jeśli zajdzie konieczność skorzystania z pomocy słowackich ratowników górskich bez odpowiedniej polisy, za pomoc będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli okaże się, że niezbędny jest śmigłowiec, może nas to kosztować do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Ubezpieczenie turystyczne na wyjście w góry – co powinno zawierać?
- Odpowiednią wysoką kwotę kosztów leczenia
- Transport medyczny do kraju.
- Pokrycie kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej
- Musi „ działać” na odpowiednich wysokościach, pamiętaj, że nawet profesjonalne polisy mają swoje granice. Mało kto oferuje ochronę powyżej 6000 m n.p.m. Jeśli wybierasz się w wysokie góry – doczytaj porządnie OWU!
- Ochrona NNW, OC, ubezpieczenia bagażu itp.
Suma ubezpieczenia ma kolosalne znaczenia. Dlaczego?
Oto przykład: Jeśli Twój zakład ubezpieczeń pokryje koszty ratownictwa do 5000 euro, a my dostaniemy rachunek ze Słowacji (za użycie helikoptera w akcji ratunkowej) opiewający na 15000 euro to dwie trzecie tych kosztów będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. W związku z tym wybierając polisę pamiętaj, aby ubezpieczyć się na odpowiednie kwoty.