ojciec

Współczesny ojciec uczestniczy i chce być obecny we wszystkich obszarach życia swoich dzieci. Szczególnie jest to widoczne w zakresie edukacji finansowej – wynika z raportu Nationale-Nederlanden „Powrót taty. Polskie ojcostwo: pełen etat czy praca dorywcza?”.

Nationale-Nederlanden postanowiło przyjrzeć się ojcom

Diana Rychter, menedżer ds. Badań i Analiz Rynkowych Nationale-Nederlanden podkreśla: „Od lat obserwujemy, jak bardzo zmieniają się polskie rodziny. Poprzednie edycje naszych raportów były poświęcone różnym aspektom ich funkcjonowania. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się ojcom. Sprawdziliśmy jak sobie radzą w roli rodzica, co jest dla nich największym wyzwaniem i jak dbają o przyszłość dzieci. Nasze badanie pokazało, że obraz ojca, który znamy z przeszłości odchodzi do lamusa. Partnerki współczesnych mężczyzn stawiają im wysoko poprzeczkę, a oni starają się ich nie zawieść”.

Ponad 80% badanych panów chciałoby poświęcać swoim dzieciom jeszcze więcej czasu

Jak pokazuje raport Nationale-Nederlanden, blisko dwie trzecie ankietowanych ojców uważa, że poświęca swoim dzieciom średnio od 3 do 8 godzin dziennie. Ponad 80% badanych panów chciałoby poświęcać swoim dzieciom jeszcze więcej czasu. Na pytanie „czy jesteś dobrym ojcem?” blisko trzy czwarte respondentów odpowiada „raczej tak”.

Ponad 70% męskich respondentów potwierdza, że wraz z przyjściem na świat potomstwa wydaje mniej na własne przyjemności. Największą gotowość do finansowania potrzeb dzieci przejawiają ojcowie w wieku 30-39 lat. Jedynie co dziesiąty rodzic nie wiąże posiadania dziecka z ograniczeniem wydatków na siebie. Niemal trzy czwarte ojców rozmawia z dziećmi na tematy związane z finansami. 80% ojców utrzymuje, że uczy swoje potomstwo rozsądnego wydawania pieniędzy. Pod tym względem kobiety są ostrożniejsze w ocenie – zdanie panów podziela 67% matek.

Edukacja finansowa to zachęcanie najmłodszych do zarabiania własnych pieniędzy

Blisko trzy czwarte ankietowanych ojców deklaruje, że podsuwa swoim dzieciom takie rozwiązanie. Panowie są też bardziej skłonni przyznać, że często rozmawiają z dziećmi na tematy związane z pieniędzmi i budżetem domowym. – podkreśla Diana Rychter. – Trudno się dziwić – ponad 80% ojców uważa za swój obowiązek finansowanie wyjazdów dziecka oraz dawanie mu kieszonkowego – dodaje.

Ojcowie chcą chronić swoje dzieci

„Nie ulega wątpliwości, że polisa na życie zapewnia ochronę polskim rodzinom. Ankietowani wśród zalet indywidualnego ubezpieczenia wymieniają: poczucie bezpieczeństwa, możliwość zabezpieczenia finansowego bliskich w przypadku śmierci oraz spokój o ich przyszłość” – podsumowuje Diana Rychter.

Źródło: www.nn.pl