Lipiec i sierpień to czas  urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach, nad morzem, jeziorami. Te miesiące charakteryzują się często bardzo wysokimi temperaturami, które dla niektórych mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Wyjeżdżając na wakacje do krajów egzotycznych należy liczyć się, że upały będą jeszcze większe.

Lato jest najniebezpieczniejszą porą roku dla osób zmagających się z chorobami serca i zaburzeniami układu krążenia

Nadmiar słońca i spowodowane nim upały mogą doprowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób. Upały mogą doprowadzić również do zakrzepów, ataków astmy itp. Dla osób, które zmagają się z chorobami serca i zaburzeniami układu krążenia, lato jest najniebezpieczniejszą porą roku. Osoby wybierające się na wakacje poza granice Polski powinny pamiętać o tym jakie niebezpieczeństwo niosą za sobą wysokie temperatury.

Egzotyczne upały nie koniecznie dla zdrowia

Kiedy wybieramy się w podróż z biurem podróży, nie warto liczyć tylko na polisę oferowaną przez touroperatora. Polisa z sumą gwarancyjną na 10 tys. euro i EKUZ to zdecydowanie za mało, jeśli kierunek naszej podróży wybiega poza kraje Unii Europejskiej. „Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego gwarantuje bezpłatną opiekę medyczną tylko w Europie i tylko w placówkach publicznej służby zdrowia i na takich zasadach, jakie obowiązują w danym kraju” – mówi dla Polskiego Radia [02.07.08] Marcin Tarczyński.

Polacy coraz częściej wybierają egzotyczne kierunki

„Polacy coraz częściej zdają sobie sprawę z zagrożeń wynikających z braku polisy za granicą, m.in. dlatego że media nagłaśniają niektóre przypadki, np. udar w Meksyku i koszty poniesione w związku z brakiem odpowiedniej ochrony. Klienci częściej pytają o wyższe sumy ubezpieczenia” – mówi dla „Gazety Wyborczej” [23.06.16]Andrzej Paduszyński z Compensy.

Koszty ratowania życia w Stanach Zjednoczonych przekroczyły 800 tys. zł, z czego większość to hospitalizacja poszkodowanego

Eksperci doradzają, aby osoby podróżujące poza kraje UE powinni wybrać sumę ubezpieczenia na poziomie 200-250 tys. zł. Należy pamiętać, że koszty leczenia w Ameryce Północnej są najwyższe na świecie, w związku z tym suma ubezpieczenia powinna wynosić przynajmniej 400 tys. zł. Tak było w przypadku turysty w USA, który zasłabł podczas kąpieli w oceanie. Koszty ratowania życia przekroczyły 800 tys. zł, z czego większość to hospitalizacja poszkodowanego.
 

Rodzina zapłaciła 100 tys. zł. za transport ciała z Egiptu

Przykład polskiego turysty podaje „Gazeta Wyborcza” [29.09.14]: „Podczas wakacyjnego wypoczynku  w Egipcie mężczyzna miał udar i zmarł. Okazało się, że było to następstwo przewlekłej choroby serca. Mimo że wykupił polisę, rodzina nie dostała ani złotówki. Powód? Chcąc zaoszczędzić… 7,2 zł, wybrał ubezpieczenie bez rozszerzenia na choroby przewlekłe. A dokładniej: zataił tę informację przed ubezpieczycielem. Rodzina musiała sprowadzić ciało do kraju. W sumie poniesione przez nich koszty przekroczyły 100 tys. zł.

Im dalej jedziemy na urlop, tym wyższa powinna być suma ubezpieczenia w naszego ubezpieczenia turystycznego

Wybierając indywidualną polisę przed wyjazdem na wakacje należy zwrócić uwagę, czy obejmuje transport medyczny oraz jaka jest suma ubezpieczenia – to ochrona jaka daje ubezpieczyciel w razie nagłej choroby czy wypadku.W Polsce zakłady ubezpieczeń wystawiają polisy z sumą ubezpieczenia wynoszącą nawet do 100 tys. euro. Zasada jest taka, że im dalej jedziemy na urlop, tym wyższa powinna być suma ubezpieczenia w naszego ubezpieczenia turystycznego.
 
Źródło: www.wyborcza.pl     www.poradnikzdrowie.pl