PZU zdobył wyróżnienie w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów w dziedzinie innowacji technologicznych – Qorus–Accenture Innovation in Insurance Awards 2023. Ubezpieczyciel został nagrodzony za wdrożenie nowoczesnej porównywarki zakresów ubezpieczeń. 

Rynkowy lider w zakresie innowacji 

PZU zdobył statuetkę za trzecie miejsce w konkursie Qorus–Accenture Innovation in Insurance Awards 2023 w kategorii “Workforce transformation”. Warto dodać, że do konkursu zgłoszono ponad 350 projektów z 43 krajów, które nadesłały zarówno największe na świecie instytucje finansowe, jak i startupy. Ubezpieczyciel znalazł się wśród 21 wyróżnionych projektów. 

Nagrodzone, a wykorzystywane przez PZU nowoczesne narzędzie służy porównywaniu zakresów dostępnych na rynku produktów ubezpieczeniowych. Rozwiązanie to zostało wdrożone przez PZU we współpracy z duńskim insurtechem pod koniec ubiegłego roku. 

– Rynek ubezpieczeniowy cechuje bardzo wyraźny nacisk na stały rozwój oferty przy jednoczesnej chęci zaproponowania klientom jak najkorzystniejszej ceny. W tym wyścigu produktowym znaczenie mogą mieć nawet małe różnice w ofercie. Monitorowanie rynku i zmian w ofertach jest jednak bardzo praco- i czasochłonne. Rozwiązaniem było wdrożenie innowacyjnej platformy do porównywania zakresów ubezpieczeń. Pierwsze miesiące jej używania pokazują wyraźnie, że jest ona bardzo przydatna w naszych procesach wsparcia sprzedaży – mówi Małgorzata Kot, członek zarządów PZU SA i PZU Życie SA. 

Analiza porównawcza produktów innych ubezpieczycieli 

Platforma dostarcza PZU szczegółowych analiz porównawczych produktów dostępnych w ofercie innych ubezpieczycieli oraz pozwala na efektywne monitorowanie zmian, które w nich zachodzą. Co istotne, porównywarka skupia się nie na cenie, lecz na zakresie produktów. Wykorzystywane przez narzędzie boty skanują strony internetowe innych ubezpieczycieli trzy razy dziennie, a użytkownicy platformy są informowani na bieżąco o zmianach poprzez otrzymywane powiadomienia. Rozwiązanie to jest wykorzystywane przede wszystkim przez zespoły wsparcia sprzedaży, które są odpowiedzialne za rozwój wiedzy produktowej u agentów oraz konsultantów infolinii. 

– Pracownicy obszarów dystrybucji ubezpieczeń oraz wsparcia sprzedaży mają teraz do dyspozycji cenne narzędzie pozwalające lepiej monitorować rynek i zakres dostępnych dla klienta rozwiązań. Szczegółowe porównanie OWU produktów oferowanych na rynku oraz zachodzących zmian ma tu ogromne znaczenie. Dzięki temu możemy jeszcze szybciej i skuteczniej dopasowywać naszą ofertę do potrzeb klientów – tłumaczyła reprezentująca PZU podczas uroczystej gali Qorus–Accenture Innovation in Insurance Awards Renata Wanat-Szelenbaum, dyrektor Biura Sprzedaży Zdalnej. 

– Jako lider polskiego rynku ubezpieczeń nieustannie kładziemy duży nacisk na rozwój naszej oferty i wewnętrznych procesów. Nowe technologie są dla nas naturalnym wsparciem w tych działaniach. Poszukując najbardziej innowacyjnych rozwiązań na rynku, mocno stawiamy na rozwój współpracy ze startupami. Projekt wdrożenia innowacyjnej platformy do porównywania zakresów ubezpieczeń jest kolejnym przykładem udanego projektu w tym obszarze – dodaje Piotr Nowak, członek zarządu PZU SA. 

Innowacje w ubezpieczeniach 

Tegoroczna nagroda nie jest pierwszym wyróżnieniem przyznanym PZU w tym prestiżowym konkursie. W ubiegłorocznej edycji Innovation in Insurance Awards ubezpieczyciel zdobył pierwszą nagrodę za projekt “Prewencja Raka Skóry z wykorzystaniem sztucznej inteligencji”. Certyfikowana medyczna aplikacja stworzona przy współpracy z wiodącym startupem dermatologicznym wykorzystuje sztuczną inteligencję, żeby ocenić każde znamię i w razie potrzeby wspierać jego dalszą obserwację lub skierować pacjenta na wizytę do dermatologa.Towarzystwo otrzymało również nagrodę za drugie miejsce w konkursie za projekt “Agro Lab” – nowoczesne narzędzie dla mobilnych ekspertów PZU, które wykorzystuje sztuczną inteligencję i zdjęcia satelitarne do precyzyjnej i szybkiej obsługi szkód rolniczych. 

Warto dodać, że wspomniane projekty powstały w ramach programu PZU Ready for Startups, którego celem jest wspieranie współpracy ze startupami w ramach wdrażania innowacji w PZU. 

Źródło: PZU SA 

Fot. https://innovationininsurance.qorusglobal.com/interactive-insurance-comparison-engine