Reso przypomina, że od 1 stycznia 2022 roku wzrosła wysokość kar za brak ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych – opłaty są wyższe o ponad 7,5%. By uniknąć ich płacenia, warto bezwzględnie przestrzegać przepisów dotyczących obowiązkowości polisy odpowiedzialności cywilnej.
Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych
Na początku warto przypomnieć, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Kwestie te reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jak powszechnie wiadomo, pojazd, który jest zarejestrowany, powinien posiadać aktualną polisę OC.
Natomiast wysokość kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC jest ustalana proporcjonalnie do minimalnego wynagrodzenia krajowego, które zazwyczaj wzrasta wraz z rozpoczęciem nowego roku. Od 2022 r. minimalna płaca wynosi 3010 zł brutto, i jest to o 210 zł brutto więcej niż w roku ubiegłym.
Wysokość kar za brak OC
Warto dodać, że wysokość kary za brak aktualnej polisy OC stanowi równowartość:
- samochody osobowe – dwukrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – trzykrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- pozostałe pojazdy – jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Co więcej opłaty karne są dodatkowo uzależnione od okresu pozostawania danego posiadacza bez ochrony ubezpieczeniowej. W przypadku, gdy przerwa w ciągłości ubezpieczenia wynosi tylko kilka dni, sankcja jest niższa: jeżeli nie przekracza 3 dni, wynosi – 20%, a do 14 dni – 50% pełnej stawki. Jeśli jednak okres przerwy przekracza 14 dni, wówczas posiadacz musi liczyć się z zapłatą opłaty w wysokości 100%.
Brak polisy OC – konsekwencje
Jak już wielokrotnie o tym pisaliśmy, kary za brak polisy OC to jedno, ale na dużo większe konsekwencje finansowe możemy narazić się w sytuacji, gdy wyrządzimy szkodę bez ważnego ubezpieczenia. Tym bardziej, że nawet małe zdarzenie drogowe może spowodować stratę kilku czy kilkunastu tysięcy złotych – nie mówiąc o poważnym wypadku, podczas którego dochodzi także do poważnych szkód osobowych.
– Wzrost wysokości kar za brak aktualnej polisy OC ppm to odpowiedni moment do tego, aby przypomnieć wszystkim, że warto zadbać o ciągłość ochrony ubezpieczeniowej. Należy być uważnym i wyczulonym na to, że nasza polisa OC nie zawsze wznawia się automatycznie – powiedział Bronisław Woźnialis, prezes zarządu RESO Europa Service Sp. z o. o.
Analizy wskazują, że brak polisy OC najczęściej wiąże się z błędnym przeświadczeniem posiadacza pojazdu, że po nabyciu auta jego dotychczasowa polisa przedłuży się automatycznie. W rzeczywistości po zmianie właściciela polisa wygasa wraz z końcem okresu ubezpieczenia. Podobnie dzieje się wówczas, gdy składka za ubezpieczenie OC nie została w pełni opłacona. Dlatego należy bezwzględnie pamiętać o tym, by w powyższych sytuacjach zakupić nową polisę OC najpóźniej w ostatnim dniu trwania ochrony ubezpieczeniowej.
Ważność polisy OC – gdzie sprawdzić?
Gdzie, zatem możemy sprawdzić ważność polisy? Nie każdy wie, że na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego mamy możliwość zweryfikowania tego czy nasze ubezpieczenie OC jest aktualne. Wystarczy w odpowiednim miejscu wpisać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu. Co ważne usługa jest bezpłatna.
Źródło: Reso Europa Service