Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy i refleksji. Wielu z nas chcąc czcić pamięć naszych bliskich stawia pomniki, które w zależności od wybranych materiałów mogą być bardzo kosztowne. Wysokie koszty płyt nagrobnych to jedno. Zniszczenia spowodowane przez wandali czy siły natury – to drugie. Warto pomyśleć o tym i wykupić odpowiednie ubezpieczanie nagrobka.
Upadek drzewa, niespodziewana zmiana pogody lub akty wandalizmu to tylko niektóre sytuacje, po których renowacja, naprawa lub całkowita wymiana nagrobka jest niezbędna. Osoby stawiające pomniki bliskim doskonale wiedzą, że koszty usług kamieniarskich są bardzo wysokie – wahają się bowiem od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Ubezpieczenie nagrobka częścią polisy mieszkaniowej
Zakłady ubezpieczeń posiadają oferty w ramach których ubezpieczyciel bierze na siebie finansową odpowiedzialność za zniszczone z różnych powodów nagrobki. Najczęściej ubezpieczenie nagrobka jest tak zwanym „rozszerzeniem” polisy mieszkaniowej. Taką opcje oferuje wiele Towarzystw. Ubezpieczenie nagrobka obejmuje zazwyczaj szkody powstałe w efekcie dewastacji, działania warunków atmosferycznych np. naporu śniegu czy silnego wiatru, a także upadku obiektów.
Na czym polega ochrona ubezpieczeniowa nagrobka?
Na temat polisy wypowiedział się Mariusz Lewaszow, ekspert ds. ubezpieczeń w SuperUbezpieczenia.pl: „Płyty nagrobne zazwyczaj chronione są przez zakłady ubezpieczeń od takich szkód jak m.in.: akty wandalizmu czy przed skutkami działania sił przyrody i żywiołów takich jak powodzie, opady deszczu i śniegu, huragan, gradobicie. Jak wiadomo anomalie pogodowe w Polsce zdarzają się coraz częściej”.
OC zarządcy cmentarza – ochrona na wypadek szkód powstałych z winy administracji cmentarza
Zarządca cmentarza może wykupić odpowiednie ubezpieczenie (OC zarządcy), aby szkody, które powstały z jego winny, mogły być rekompensowane przez ubezpieczyciela.
Źródło: www.blog.superubezpieczenia.pl