8 lutego przypadał Dzień Bezpiecznego Internetu. Była to dobra okazja do tego, by zastanowić się, jak wiele prywatnych danych udostępniamy na co dzień i jak powinniśmy je chronić przed nieuczciwym wykorzystaniem. Sprawdź, w jaki sposób można zabezpieczyć się przed cyberprzestępczością. 

Zagrożenia istniejące w sieci 

Od wielu już lat mówi się o niewidzialnym zagrożeniu, jakim jest cyberprzestępczość. A zmiany, jakie przyniosła ze sobą pandemia – praca zdalna na szeroką skalę i szybka transformacja cyfrowa, stanowią jeszcze większy potencjał dla cyberprzestępców. 

Z dnia na dzień większość naszego życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego przeniosła się do internetu. Telemedycyna, praca w systemie home office, zwiększony ruch na platformach e-commerce – z jednej strony rozwój technologii pozwala na niezwykły postęp, ale z drugiej strony stanowi kolejne, potencjalne źródła ataków dla cyberprzestępców – mówi Marcin Zieliński, Dyrektor Departamentu Sprzedaży w Europ Assistance Polska. 

Z badania Norton Cyber Safety Insights Report 2021 wynika, że prawie 2 na 3 osoby dorosłe twierdzą, że spędzają więcej czasu w sieci niż kiedykolwiek wcześniej. Okazuje się też, że społeczeństwo jest świadome istniejących zagrożeń – ponad połowa dorosłych (58%) martwi się bardziej niż kiedykolwiek, że padnie ofiarą cyberprzestępczości, ale jednocześnie nie wie (53%), jak  się chronić przed takimi zagrożeniami. Co ciekawe ponad połowa osób (53%), która wzięła udział w badaniu deklaruje, że doświadczyła cyberprzestępczości. Najczęściej w wyniku złośliwego oprogramowania (22%), nieautoryzowany dostęp na konto e-mail (14%), czy nieautoryzowany dostęp na konto w social mediach (13%). Ważne jest również, że społeczeństwo widzi potrzebę ochrony -  8 na 10 osób chce zrobić więcej, aby chronić swoją prywatność. 

Jak chronić swoje dane w sieci? 

Bez wątpienia szkody powstałe w efekcie kradzieży tożsamości mogą być kosztowne i długotrwałe. Jednak fachowa pomoc w zapobieganiu tym przestępstwom, a także w poradzeniu sobie z ich konsekwencjami, może zmniejszyć obawy i zapewnić nam poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. 

Europ Assistance Polska ma w swojej ofercie specjalny produkt Identity&Digital Protection, który został przygotowany specjalnie z myślą o bezpieczeństwie klienta indywidualnego i odpowiada najważniejszym obawom i potrzebom związanym z zagrożeniami w świecie wirtualnym. Produkt zapewnia dostęp do specjalnej cyfrowej platformy ochrony tożsamości pozwalającej między innymi na: zapobieganie, monitorowanie, alertowanie o zagrożeniach cybernetycznych, a także wsparcie informacyjne w przypadku zagrożenia kradzieżą tożsamości.  

Co ważne, usługa prewencji zapewnia dostęp do oprogramowania uzupełniającego (phishblock, data scrambler, secure browsing) działanie standardowych programów antywirusowych. Klient otrzymuje zestaw do pobrania z trzema prostymi do zainstalowania komponentami, które zapewniają dodatkową ochronę. Z kolei usługa monitoringu, pozwala na regularne monitorowanie danych, które klienci chcą chronić w sieci publicznej oraz tzw. dark web. 

Produkt daje również dostęp do notyfikacji o zagrożeniu w przypadku wykrycia podejrzanej aktywności oraz comiesięczne raporty o stanie ryzyka. W przypadku wykrycia podejrzanych działań Klient jest informowany za pośrednictwem wiadomość SMS i email. Klient może również na bieżąco sprawdzać status ryzyka w swoim panelu w portalu internetowym – dodaje Marcin Zieliński. 

Odszkodowanie za straty związane z cyberprzestępczością 

Warto podkreślić, że produkt dodatkowo gwarantuje pomoc i rekompensatę finansową za straty związane z cyberprzestępczością w tym: ochronę prawną, ochronę kart płatniczych, czy ochronę zakupów. 

Istotnym elementem oferty jest również dostęp do specjalnej infolinii assistance 24/7. W przypadku cyberataku lub kradzieży tożsamości klienci mogą skontaktować się z Centrum Operacyjnym – tam uzyskają wsparcie ubezpieczyciela. Produkt daje także dostęp do zdalnej pomocy ekspertów IT (np. usuwanie złośliwego oprogramowania), zdalne wsparcie w odzyskiwaniu danych, ochronę reputacji internetowej i usuwanie zniesławiających treści w interncecie, a także konsultacje prawne i pomoc psychologa  dla ubezpieczonego i osób bliskich w sytuacjach kryzysowych związanych z cybermobbingiem. 

Nasz produkt to najbardziej kompleksowe na rynku rozwiązania mające na celu ochronę działań online i wspieranie bezpiecznych zachowań w sieci. Oprócz dostępu do narzędzia, które stale monitoruje i alertuje o pojawiającym się niebezpieczeństwie, zapewnia również ochronę ubezpieczeniową i wsparcie assistance – podsumowuje Marcin Zieliński.  

Źródło: Europ Assistance Polska