TFI PZU wprowadziło nową metodę identyfikacji tożsamości klientów – wideoweryfikację – na platformie do inwestowania inPZU. Z opublikowanych informacji wynika też, że rozbudowano ofertę funduszy pasywnych. 

Sztuczna inteligencja pomaga w weryfikacji tożsamości klientów 

TFI PZU wprowadziło nową metodę identyfikacji tożsamości klientów – wideoweryfikację. Pozwala to w szybki, wygodny i bezpieczny sposób potwierdzić tożsamość online. Tego typu rozwiązanie jest coraz częściej stosowana w sektorze usług finansowych, w tym przez banki oraz towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Warto podkreślić, że metoda ta oparta jest o rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji oraz uczeniu maszynowym. 

Jak to działa w inPZU? 

PZU podkreśla, że sam proces otwarcia portfela inwestycyjnego na inPZU nie uległ zmianie. Klient, tak jak dotychczas, wybiera fundusze, określa kwotę oraz wypełnia formularz danych osobowych. W kolejnym kroku przenoszony jest do właściwego procesu wideoweryfikacji, który może przeprowadzić na komputerze lub telefonie. Jak to wygląda w praktyce? Klient wykonuje zdjęcia dowodu osobistego, następnie zdjęcie twarzy, które zostaje poddane analizie biometrycznej i porównaniu z wizerunkiem twarzy z dowodu. Ostatni krok to zabezpieczanie się przed kradzieżą tożsamości (tzw. anti spoofing) – użytkownik wykonuje prostą czynność przed kamerą. Warto dodać, że o wyniku wideoweryfikacji klient informowany jest za pomocą komunikatu na ekranie oraz w wiadomości SMS i email. 

Od strony klienta proces jest niezwykle prosty. Nie zajmuje dłużej niż 5-7 minut, a wszystko czego potrzeba to kamera internetowa w komputerze lub telefonie komórkowym, połączenie z Internetem oraz dowód osobisty – mówi Michał Staszkiewicz, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży w TFI PZU. 

Ubezpieczyciel wskazuje, że wideoweryfikacja przeprowadzana jest przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa i  wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. I jak możemy przeczytać, system wdrożony w serwisie inPZU, oprócz analizy danych zawartych w dokumencie tożsamości, bazuje na sztucznej inteligencji oraz analizie biometrycznej wizerunku twarzy klienta. Co więcej, dowody osobiste weryfikowane są dodatkowo w Systemie Dokumentów Zastrzeżonych. Jednak to nie koniec planów rozwojowych serwisu inPZU. 

Wdrożenie wideoweryfikacji to nie nasze ostatnie słowo w kwestii identyfikacji klienta. Analizujemy kolejne innowacyjne metody, aby dać klientom alternatywę i jeszcze bardziej wzmocnić aspekt bezpieczeństwa oraz jakość obsługi naszych klientów – zapowiada Robert Kujawa, odpowiedzialny za serwis inPZU. 

Nowości w ofercie produktowej 

Z opublikowanych informacji wynika, że w styczniu rozbudowana została także oferta produktowa dostępna dla klientów na platformie inPZU. Siedem nowych funduszy indeksowych to produkty tematyczne, w których aktywa są lokowane w ściśle określone segmenty gospodarki, takie jak rynek złota (inPZU Akcje Rynku Złota), obligacji inflacyjnych (inPZU Obligacje inflacyjne) czy nieruchomości (inPZU Akcje Sektora Nieruchomości). Wśród nowości znalazł się także pierwszy o ofercie TFI PZU tzw. funduszu jasnozielony, uwzględniający aspekty środowiskowe – inPZU Akcji Sektora Zielonej Energii. W tej chwili inPZU daje możliwość  inwestowania aż w 16 klas aktywów na różnych rynkach, zarówno w Polsce, jak i globalnie. PZU podkreśla, że jest to najbardziej kompleksowa i najtańsza oferta dla klientów zainteresowanych inwestowaniem pasywnym dostępna na polskim rynku. 

Źródło: PZU SA