medycyna

Profilaktyka w ramach medycyny pracy może zmniejszyć skalę zwolnień – twierdzą eksperci z Saltus Ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe elastycznie podchodzą do potrzeb przedsiębiorców. Niektóre z nich oferują nawet specjalne pracownicze programy profilaktyczne wychodzące naprzeciw problemom zdrowotnym pracowników poszczególnych branż.

ZUS: „Skala absencji jest bardzo duża”

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w I kwartale 2019 r. zarejestrowano 9,2 mln zaświadczeń lekarskich. 7,5 mln z nich wystawiono z tytułu choroby własnej ubezpieczonych, a przeciętna długość zwolnienia wynosiła 11,41 dnia. Zestawiając informacje podane przez ZUS z danymi o liczbie pracujących Polaków (16,3 mln osób**), można zauważyć, że skala absencji jest spora. 

Xenia Kruszewska, dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych Saltus Ubezpieczenia: „Absencja chorobowa zawsze stanowi obciążenie dla pracodawcy. Wpływa nie tylko na sprawność działania firmy, ale też bezpośrednio na finanse przedsiębiorstwa”

„Dobitnie pokazują to dane ZUS. W minionym kwartale pracodawcy wydali na wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy 2 067,6 mln zł. To o 14,2% więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko część wydatków. Ponadto muszą ponieść koszty związane z koniecznością zapewnienia ciągłości pracy, jak wynagrodzenie nadgodzin czy zastępstw. Sposobem na zminimalizowanie liczby zwolnień lekarskich w firmie jest zapewnienie zatrudnionym dostępu do odpowiednich świadczeń profilaktycznych w ramach medycyny pracy” – zauważa ekspertka z Saltus Ubezpieczenia.

Saltus Ubezpieczenia: „Skuteczne zarządzanie zdrowiem pracowników stanowi spore wyzwanie dla pracodawców”

„Choć ramy, w jakich powinni się poruszać, wyznaczają przepisy o medycynie pracy, to powinni jednak pamiętać, że obowiązkowe badania kontrolne warto również uzupełnić o dostęp do świadczeń profilaktycznych, na co wskazuje ustawodawca. Pomocą w ich organizacji mogą być grupowe polisy zdrowotne. Dynamiczny rozwój rynku nieobowiązkowych ubezpieczeń spowodował, że towarzystwa podchodzą elastycznie do potrzeb przedsiębiorców. Niektóre z nich oferują nawet specjalne pracownicze programy profilaktyczne wychodzące naprzeciw problemom zdrowotnym pracowników poszczególnych branż” – dodaje Xenia Kruszewska.

Pomocą w ich organizacji mogą być grupowe polisy zdrowotne

Na co zwrócić uwagę przed wybraniem polisy? Po pierwsze należy przeanalizować, jakie problemy zdrowotne są najczęściej spotykane wśród przedstawicieli branży, w której działają. Warto również zapoznać się z rządowym wykazem chorób zawodowych. Następnym krokiem przy doborze polisy jest przyjrzenie się strukturze wiekowej zatrudnionych przez siebie osób. Te informacje powinny być podstawą przy wyborze świadczeń medycznych, które winna uwzględniać oferta towarzystwa ubezpieczeń. Ubezpieczenie dopasowane do najpowszechniej występujących wśród pracowników schorzeń może bowiem wpłynąć na zminimalizowanie absencji chorobowej.

*„Absencja chorobowa i zasiłki z ubezpieczeń społecznych I-IV 2019 r.”  

**Informacja o rynku pracy w pierwszym kwartale 2019 roku Główny Urząd Statystyczny, Warszawa, 27.05.2019 r.

Źródło: www.brandscope.pl