Przedstawiciele niektórych zawodów mogą wyrządzić duże szkody wskutek przypadkowego błędu. Polska Izba Ubezpieczeń przypomina, że radca prawny lub adwokat podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC z tytułu wykonywania czynności zawodowych.
 

Co mówi prawo?

 
Prawa nakłada na niektóre zawody obowiązek posiadania ubezpieczenia OC na wypadek szkód związanych z wykonywaną profesją (OC zawodowe). Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obejmuje ochroną czynności, których wykonywanie wynika z zakresu pełnionych obowiązków zawodowych. Są one przeważnie są określane w ustawie i doprecyzowane w umowie z klientem. W przypadku ubezpieczenia trzeba odróżnić ubezpieczenie z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (OC ogólne). Przypominamy, że chroni ono przed finansowymi konsekwencjami szkody, która została wyrządzona w związku z działalnością inna niż profesjonalna.
 
Renata Orzechowska, analityk PIU zaznaczyła, że:
 
„Można to zilustrować prostym przykładem. Jeżeli prawnik nieumyślnie dopuści się zaniechań w świadczeniu pomocy prawnej, np. błędów w opracowanym piśmie sądowym, co skutkować będzie roszczeniami ze strony klienta, OC zawodowe ochroni go przed finansowymi konsekwencjami popełnionych błędów. Natomiast jeżeli w kancelarii prawnika klient poślizgnie się na mokrej podłodze i złamie nogę, to nie jest to zdarzenie objęte OC zawodowym, może być natomiast objęte OC ogólnym”.
 
W obowiązkowych ubezpieczeniach OC suma gwarancyjna określana jest przez poszczególne ustawy dotyczące grup zawodowych albo przez akty wykonawcze do tych ustaw. Odpowiedzialność sprawcy nie jest ograniczona. Oznacza to, że jest on zobowiązany do naprawy szkody do pełnej wysokości. Można więc dokupić dodatkową sumę w polisie, która będzie dostosowana do indywidualnej skali prowadzonej działalności. W tym przypadku mamy do czynienia  z dobrowolnym ubezpieczeniem nadwyżkowym.
 
Renata Orzechowska przypomina również, że:
 
„Wybierając odpowiednie ubezpieczenie, warto sprawdzić, jakie szkody obejmuje ubezpieczenie obowiązkowe i jakie szkody możemy wyrządzić. Dla przykładu obowiązkowe ubezpieczenia OC lekarza nie obejmuje szkód wyrządzonych na skutek zabiegów wykonywanych w celach estetycznych. Takie szkody mogą być natomiast objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Kolejny problem to wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej. Z reguły sumy te są uśrednione i nie odzwierciedlają indywidualnej skali ryzyka. Dla radcy prawnego prowadzącego postępowania, w których wartość przedmiotu sporu sięga kilku milionów złotych, lub prowadzącego obsługę prawną dużych klientów korporacyjnych minimalna suma gwarancyjna w wysokości 50 tys. euro, określona w rozporządzeniu, może być niewystarczająca. W takich przypadkach powinno rozważyć się podniesienie sumy gwarancyjnej poprzez zakup ubezpieczenia nadwyżkowego”.
 
Decydując się na zakup polisy warto zapoznać się z jej wszystkimi warunkami. Chodzi tu m.in. o wyłączenia takie jak zapłatę kar umownych. Dotyczy to także szkód powstałych wskutek zamieszek, aktów terroru czy działań wojennych oraz szkody wyrządzone przez ubezpieczonego w czasie zawieszeniu prawa do wykonywania zawodu.
 
Źródło: PIU