Nie każdy wie, że ubezpieczenie dla dziecka można wykupić już od pierwszych dni jego życia. Tego typu polisa zapewnia wsparcie finansowe i opiekę w razie nieszczęśliwego wypadku. Jak zatem wybrać dodatkowe ubezpieczenie małego dziecka? 

Ubezpieczenie małego dziecka – dlaczego warto kupić polisę? 

Ubezpieczenie zdrowotne dla niemowlaka możemy uzyskać, gdy zgłosimy dziecko w swoim zakładzie pracy. Jednak pamiętajmy, że poza pokryciem kosztów leczenia i badań nie zapewni nam ono wsparcia finansowego i rozszerzonej opieki, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu dla noworodka lub niemowlaka. Posiadając tego typu ochronę nie musimy martwić się o: 

 • koszty leczenia, leków, rehabilitacji i konsultacji specjalistycznych, 
 • organizację badań specjalistycznych, 
 • transport medyczny pomiędzy miejscem zamieszkania a placówką medyczną, 
 • dodatkową opiekę (np. wizyty lekarza w domu, dostarczenie leków), 
 • pomoc psychologiczną dla dziecka po hospitalizacji, 
 • zwrot kosztów wycieczki, która przepadła z powodu wypadku dziecka, 
 • codzienne obowiązki, gdy zajmujesz się dzieckiem po wypadku, 
 • szybki dostęp do informacji po wypadku (infolinia medyczna, rehabilitacyjna). 

Dzięki wsparciu ubezpieczyciela będziemy mogli poświęcić cały swój czas dziecku, co z pewnością przyspieszy cały proces zdrowienia. W dużym skrócie można powiedzieć, że dodatkowe ubezpieczenie noworodka i niemowlaka to wsparcie finansowe, poczucie bezpieczeństwa, spokój psychiczny oraz oszczędność czasu i nerwów. 

Ubezpieczenie dla małego dziecka – od jakiego wieku? 

Nie każdy wie, że dodatkowe ubezpieczenie dla niemowlaka lub noworodka, które zabezpiecza przed następstwami nieszczęśliwych wypadków (NNW), może być wykupione od chwili narodzin. Umowa podpisywana jest na rok i tyle samo czasu wynosi ochrona. Z kolei inne np. ubezpieczenia na życie, wymagają, aby dziecko miało ukończone przynajmniej 12 miesięcy. 

Ubezpieczenie dla niemowlaka – jak wybrać? 

Jak już wcześniej wspominaliśmy, jedną z możliwości dodatkowego ubezpieczenia noworodka lub niemowlaka jest ubezpieczenie NNW dla dziecka. Tego rodzaju umowa chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli przede wszystkim kosztów związanych z uszczerbkiem na zdrowiu, a także opieką medyczną i rehabilitacją, która jest niezbędna w okresie zdrowienia. Co więcej, zazwyczaj mamy także możliwość wykupienia dodatkowych opcji, np. takich jak zwrot kosztów wycieczki, organizacja urodzin, wizyty lekarza i pielęgniarki w domu czy pomoc w codziennych obowiązkach domowych. 

Pamiętajmy, że ochrona w ramach ubezpieczenia NNW dla dziecka jest zapewniona przez wszystkie dni w tygodniu, 24 godziny na dobę – również za granicą. 

Ważne jest, by przed zakupem ubezpieczenia dla niemowlaka dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Dzięki temu unikniemy nieporozumień i zyskamy pewność, że polisa zadziała w odpowiednim momencie. Przede wszystkim należy sprawdzić:  

 • czy ubezpieczenie dla niemowlaka działa przez cały rok, 
 • czy ubezpieczenie małego dziecka jest ważne za granicą, 
 • w przypadku jakich wypadków otrzymamy świadczenie. 

Warto także zweryfikować to, które świadczenia są dostępne wyłącznie po opłaceniu dodatkowych pakietów. 

Źródło: Nationale-Nederlanden