Każdy, kto szukał dla siebie ubezpieczenia komunikacyjnego wie, że składki OC są bardzo zróżnicowane. W niektórych sytuacjach, koszt zakupu takiej polisy znacząco przekracza 1000 złotych. Wówczas, dobrym wyjściem może być zakup ubezpieczenia OC na raty. Jednak czy taki zakup się opłaca?
Ubezpieczenie OC na raty – od czego zależy cena?
Jak już wielokrotnie o tym pisaliśmy na cenę polisy OC wpływa wiele czynników. W procesie wyliczania składki OC, ubezpieczyciele biorą pod uwagę różne parametry, zarówno te związane z ubezpieczanym pojazdem, jak również jego właścicielem i historią ubezpieczeniową. Każdy z tych czynników ma istotne znaczenie dla ostatecznej ceny polisy.
To właśnie z tego powodu młodzi kierowcy płacą za OC tak wiele. Na ich niekorzyść działa brak historii ubezpieczeniowej, a także statystyki dotyczące wypadków – to z kolei przekłada się na wysoką składkę na ubezpieczenie OC. Zazwyczaj kwota, jaką przychodzi im zapłacić, nie spada poniżej 1000 złotych za roczną ochronę ubezpieczeniową w podstawowym pakiecie. Niestety, brak zniżek na OC, które można wypracować latami bezszkodowej jazdy, to kolejny element działający na niekorzyść.
Z pewnością jednorazowa płatność tak wysokiej kwoty może znacząco wpływać na domowy budżet. Co zatem może zrobić kierowca, dla którego opłacenie składki OC za cały rok z góry jest zbyt dużym wydatkiem? Jazda bez ważnego OC oczywiście nie wchodzi w grę, ponieważ niesie ze sobą ogromne ryzyko i w razie kolizji, wiązałoby się z ogromnymi konsekwencjami dla kierującego takim pojazdem. Dość powiedzieć, że mandat za brak ubezpieczenia byłby najmniejszym zmartwieniem właściciela auta. Tutaj pojawia się właśnie możliwość zakupu OC na raty. Ale czy ratalna płatność za ubezpieczenie OC to same zalety?
Dobre OC na raty – jak je znaleźć?
Znalezienie standardowej oferty OC nie jest trudne. I nie ma tu znaczenia, czy pomaga nam w tym nasz agent ubezpieczeniowy, czy też poszukujemy właściwej polisy na własną rękę w Internecie. Jednak znalezienie OC na raty nie jest równie proste. Wynika to z tego, że nie każdy ubezpieczyciel prowadzi ratalną sprzedaż swoich polis. Dlaczego OC na raty tak trudno znaleźć? Płatność ratalna oznacza większe ryzyko po stronie towarzystwa. Dlatego też cena końcowa takiej polisy jest wyższa, aniżeli w przypadku płatności jednorazowych. Jedno jest pewne – ubezpieczenie samochodu na raty nigdy nie będzie tańsze. A ostateczna różnica w cenie zależy od ubezpieczyciela, choć w większości przypadków nie przekracza ona kilku % wartości takiej polisy.
Ubezpieczenie OC na 12 rat
Rynkowy standard pokazuje, że najczęściej za polisę OC możemy zapłacić w 2 ratach. Nieco rzadziej zdarzają się opcje kwartalne, czyli OC na 4 raty. Zdecydowanie najmniej ofert jest dostępnych z płatnością co miesiąc, a więc aż na 12 rat. To dobra alternatywa dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na uiszczenie opłaty za OC w 2 ratach. Należy jednak pamiętać, że ostatecznie takie ubezpieczenie będzie kosztowało nas więcej, niż płatność jednorazowa. Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, iż cena takiej polisy rośnie wraz z ilością rat. Warto, więc wcześniej sprawdzić dostępne opcje. Może się, bowiem okazać, ze opłata z góry za cały okres ochrony ubezpieczeniowej będzie lepszym rozwiązaniem?
Czy warto kupić ubezpieczenie OC na raty
Każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi mieć ważną polisę OC – tego typu ochrona jest obowiązkowa. Oczywiście stanowi to wydatek, w niektórych przypadkach nawet bardzo wysoki, dlatego czymś normalnym jest to, że szukamy sposobów na oszczędności. Każdy kierowca poszukuje rozwiązania, które będzie dla niego najlepsze. Warto zaznaczyć, że pod względem opłacalności, najlepszym wyjściem jest zakup OC z płatnością jednorazową. Jeżeli jednak taki wydatek jest poza naszym zasięgiem, wówczas można rozważyć zakup OC na raty. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy jednak liczyć się z dodatkowym oprocentowaniem – co finalnie podniesie nam końcową kwotę, jaką przyjdzie nam zapłacić za ubezpieczenie komunikacyjne.
Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group