Ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy zawodowego może się przydać, jeśli pracujemy jako kierowca, a w zakres naszych obowiązków wchodzi nie tylko samo prowadzenie pojazdu służbowego, ale także odpowiedzialność za przewożony towar oraz pojazdy. Jednak czy taka polisa zadziała we wszystkich sytuacjach? 

Ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy zawodowego 

Praca kierowcy zawodowego wiąże się ze sporą ilością niebezpieczeństw, między innymi takich jak kolizje czy wypadki drogowe. Jednak zniszczenie pojazdu to jedno. Co zrobić, jeśli na drogę wypadnie przy tej okazji cały transportowany towar i ulegnie zniszczeniu? Czy kierowca musi za to zapłacić? Nie każdy wie, że istnieje specjalna ochrona. Właściciele firm transportowych, które zarządzają sporą flotą, mogą zakupić ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy. Tego typu produkt często stanowi dodatkową opcję przy ubezpieczeniu grupowym pracowników. 

Ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy – co obejmuje polisa? 

Przypominamy, że pracownik zatrudniony w naszym kraju na umowie o pracę w oparciu o art. 114-122 Kodeksu pracy odpowiada materialnie za szkody wyrządzone pracodawcy do trzykrotności wynagrodzenia. Dotyczy to także kierowców zawodowych. I właśnie, by zabezpieczyć pracodawców i ich pracowników na wypadek takich sytuacji niektórzy ubezpieczyciele oferują specjalne ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla kierowców. 

W zależności od wykupionego wariantu ochrony ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy zazwyczaj obejmuje: 

  • odpowiedzialność majątkową – czyli uszkodzenia samochodu służbowego, przewożonego towaru, a także szkody wyrządzone osobom trzecim na przykład na skutek źle zabezpieczonego towaru, 
  • ochronę przed szkodami spowodowanymi przy załadunku towaru, 
  • ochronę prawną zawodowego kierowcy, w tym pokrycie kosztów porad prawnych, dokumentów, czy postępowania sądowego. 

Jakie są wyłączenia w ubezpieczeniu odpowiedzialności materialnej kierowcy? 

Jak już wyżej wspominaliśmy w przypadku, gdy dojdzie do wypadku, a w jego efekcie zostanie uszkodzony przewożony towar kierowca zawodowy będzie zabezpieczony polisą. Oznacza to, że nie będzie musiał zwracać pieniędzy. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że tak jak i w przypadku innych ubezpieczeń i tutaj pojawiają się wyłączenia. Zazwyczaj ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy nie obejmuje szkód

  • wyrządzonych umyślnie 
  • wyrządzonych przez osobę nieposiadającą uprawnień do wykonywania poszczególnych czynności na stanowisku pracy 
  • spowodowanych przez pracownika pod wpływem alkoholu, narkotyków, czy innych substancji odurzających. 

Pamiętajmy, że szczegółową listę tego typu sytuacji znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto zapoznać się z nimi przed podpisaniem umowy ubezpieczenia. 

Źródło: Beesafe