Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował raport o nieubezpieczonych kierowcach. Najwięcej kierowców bez polisy OC jeździ w województwach: lubuskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.
Według najnowszego raportu, wzrost wypadków spowodowanych jazdą kierowców bez polisy nastąpił w ciągu ubiegłych dwóch lat w województwach: kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim. Są to te regiony w kraju, gdzie odnotowano „skok” w górę aż o 5 pozycji! Od kilku latach na czele tego niechlubnego rankingu plasują: lubuskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie.
Ubezpieczanie komunikacyjne OC posiadają natomiast w największej ilości kierowcy z województw: śląskiego wielkopolskiego, oraz podkarpackiego.
Jakie są najczęstsze powody braku polisy?
Z analizy spraw prowadzonych przez Fundusz wynika, że jedną z najczęstszych przyczyn braku OC jest wprowadzenie w błąd przez poprzedniego właściciela co do jej ważności. Inne powody to nieznajomość przepisów lub brak pieniędzy na zakup ubezpieczenia; część osób ignoruje też obowiązek posiadania polisy.
Starsze osoby coraz częściej nieubezpieczone
Statystyki dotyczące rynku pojazdów i polis ubezpieczenie komunikacyjne OC ukazują też nowy trend, którym jest znaczny wzrost liczby właścicieli samochodów w grupie starszych osób i spadek wśród młodych, co może mieć związek z rosnącymi cenami ubezpieczeń OC. Z najnowszego raportu UFG o nieubezpieczonych wynika, że w ciągu całego ubiegłego roku w grupie osób 60+, 70 + i 80+ liczba posiadaczy pojazdów wzrosła o prawie 10 proc. Z kolei w grupie do 25 lat spadła – o 1 proc. To pokazuje, że coraz częściej dochodzi do rejestrowania lub przerejestrowywania pojazdów młodych osób na starszych członków rodzin. Powód? Najdrożej za OC płacą młode osoby, stwarzające największe zagrożenie na drodze i powodujące najwięcej wypadków.
Mężczyźni do 25 lat najczęściej bez polisy
Z raportu wynika, że nieubezpieczony to najczęściej mężczyzna w wieku do 25 lat. W tej grupie ryzyko, że posiadacz pojazdu nie ma obowiązkowej polisy, jest blisko trzykrotnie większe niż u przeciętnego mężczyzny – właściciela pojazdu w Polsce. Jeśli chodzi o młode kobiety, rzadziej decydują się one na jazdę bez OC – tu ryzyko jest 1,5 raza większe niż ogólnie w grupie właścicielek aut.
Rocznie do UFG wpływa ponad 6,5 tysiąca roszczeń od osób poszkodowanych w wypadkach drogowych spowodowanych przez nieubezpieczonych i nieznanych kierujących. Wypłacane im odszkodowania finansowane są przede wszystkim ze składek kierowców wykupujących ubezpieczenie komunikacyjne OC. W ubiegłym roku odszkodowania te przekroczyły 100 mln zł.
Źródło: www.bankier.pl