W piątek, 15 grudnia Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy mają obowiązywać od 23 lutego 2018 r. Istnieje jednak możliwość, iż nowe przepisy zaczną obowiązywać nieco później.
 
14 grudnia podczas prezentacji sprawozdania sejmowej Komisji Finansów Publicznych o uchwale Senatu, wprowadzającej do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń pięć poprawek, przedstawiciele wszystkich klubów poselskich zadeklarowali swoje poparcie dla regulacji.
 
 
Poprawki wprowadzone do projektu dotyczyły zmian o charakterze redakcyjnym oraz merytorycznym (art. 94, art. 110 oraz dodanie art. 101a i art. 108a). ). Odnoszą się do katalogu przesłanek cofnięcia zezwolenia na prowadzenie platformy aukcyjnej przez spółkę prowadzącą rynek regulowany do przepisów rozporządzenia Komisji UE nr 1031/2010 oraz zasad obowiązujących spółki prowadzące rynek regulowany oraz regulowany i alternatywny system obrotu w zakresie upubliczniania informacji, o których mowa w art. 4 ust. 1 i art. 9 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 600/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 648/2012. Za przyjęciem poprawek nr 2 i 4 opowiedziało się 417 posłów, a za przyjęciem poprawek nr 1,3 i 5 – 418 parlamentarzystów. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
 

Implementacja IDD

 
Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń implementuje do krajowego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń, czyli IDD (Insurance Distribution Directive).
 

Obowiązki informacyjne

 
Zgodnie z ustawą ochronę klienta zawierającego umowę ubezpieczenia wzmocnią m.in. przepisy dotyczące obowiązków informacyjnych.
 

Świadoma decyzja klienta

 
W przepisach zaproponowano ponadto, aby przed zawarciem umowy ubezpieczenia (lub gwarancji) dystrybutor określał – na podstawie uzyskanych od klienta informacji – jego wymagania i potrzeby oraz podawał mu w zrozumiałej formie obiektywne informacje o produkcie.
 

Rejestry pośredników ubezpieczeniowych

 
Akt przewiduje również utworzenie nowego rejestru pośredników ubezpieczeniowych, do którego będą wpisywani: agenci ubezpieczeniowi, agenci oferujący ubezpieczenia  uzupełniające (rejestr agentów), brokerzy ubezpieczeniowi oraz brokerzy reasekuracyjni (rejestr brokerów).
 

Sankcje za nieprzestrzeganie ustawy

 
W ustawie przewidziano sankcje karne za nieprzestrzeganie przepisów ustawy. Przykładowo kary grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 będą mogły być nałożone za działalność agencyjną wykonywaną z naruszeniem wymogów określonych w ustawie, za wykonywanie czynności agencyjnych bez upoważnienia, za działalność brokerską w obszarach ubezpieczeń lub reasekuracji bez wymaganego zezwolenia, za czynności brokerskie w zakresie ubezpieczeń lub reasekuracji bez upoważnienia.
 
Źródło: www.gu.com.pl