Od 1 stycznia 2022 roku we Włoszech wchodzi w życie obowiązek posiadania polisy ubezpieczeniowej na stokach narciarskich. Ma ona kosztować od 2,5 euro dziennie do 46 euro za cały sezon.

Sezon narciarski we Włoszech

W związku z tym, że w pierwszych miejscowościach alpejskich już rozpoczął się sezon narciarski włoskie media przypominają o tym, że od 1 stycznia 2022 roku wchodzi w życie obowiązek posiadania ubezpieczenia od wypadków. A to nie jedyne zmiany, które będą obowiązywały na włoskich stokach.

Nowe zasady na włoskich stokach

Zgodnie z zakładanymi zmianami, od nowego roku we Włoszech wszyscy narciarze na stokach, zarówno miejscowi jak i turyści będą musieli wykupić polisę ubezpieczeniową. I uwaga! Jej brak będzie wiązał się z karą, która może wynosić od 100 do 150 euro. Ponadto przewiduje się natychmiastowe odebranie skipassa, czyli karnetu umożliwiającego korzystanie z ośrodka narciarskiego. Warto dodać, że wymóg ten nie będzie dotyczył osób na nartach biegowych.

Dodatkowo na mocy wprowadzonych przepisów wszyscy niepełnoletni narciarze będą musieli mieć kask. Co więcej, zgodnie z nowymi regułami postępowania na stokach narciarskich ich użytkownicy mogą być poddawani kontrolom przy pomocy alkomatu i testu na obecność narkotyków. Kara w przypadku pozytywnego wyniku będzie wynosić od 250 do 1000 euro.

Polisa na pobyt w górach

Jak możemy przeczytać, przedstawiciele branży narciarskiej wskazują, że polisę będzie można wykupić od razu na cały pobyt w górach lub tylko na jeden dzień przy zakupie biletu wstępu na stok. Dzienne ubezpieczenie ma kosztować 2,5 euro, a na cały sezon 46 euro. Jak widać kwoty te w stosunku do wysokości możliwych kar są niewielkie.

Źródło: PAP