Zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną i psychiatryczną rośnie z każdym rokiem. Dane TU Zdrowie pokazują, że w ubiegłym roku liczba konsultacji w zakresie zdrowia psychicznego znacznie wzrosła. Dlatego z myślą o swoich klientach ubezpieczyciel przygotował specjalne warsztaty.
Zwiększa się zapotrzebowanie na pomoc w zakresie zdrowia psychicznego
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że depresja, obok zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu, jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych na świecie. Niestety aż 9 na 10 przypadków samobójstw powiązanych jest właśnie z depresją.
– Sięganie po pomoc psychologa czy psychiatry przestaje być tematem tabu. Coraz więcej osób ma świadomość, że pomoc specjalisty jest najlepszym wyjściem z trudnej sytuacji. Istotne jest, aby sięgnąć po nią możliwe najszybciej. Wsparcia u specjalistów szukają zarówno dorośli, jak i dzieci. Jednak wyraźnie zauważamy, że przybywa najmłodszych korzystających z porad psychologów i psychiatrów. O ile w 2022 roku w stosunku do roku poprzedniego liczba konsultacji dla dorosłych wzrosła o blisko 33%, to dla dzieci aż o 45 % – mówi Teresa Domańska, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych TU Zdrowie.
Specjaliści zaznaczają, że większe zapotrzebowanie na pomoc w zakresie zdrowia psychicznego w ostatnich latach to efekt nie tylko długotrwałej izolacji i lęku związanego z pandemią Covid-19, a również niepokoju wobec niestabilnej sytuacji politycznej i ekonomicznej w kraju.
– Wojna w Ukrainie oraz szybko rosnąca inflacja wzmagają lęk o to, jak będzie wyglądało nasze jutro. Wszystko to odbija się na naszym zdrowiu psychicznym. A jeśli zestawić to z dostępnością lekarzy psychiatrów w ramach publicznej opieki zdrowotnej, rysują nam się bardzo ponure prognozy leczenia depresji w Polsce. Niedofinansowanie świadczeń i mała liczba lekarzy psychiatrów przekłada się na wielomiesięczne, a czasem nawet kilkuletnie kolejki po pomoc w zakresie zdrowia psychicznego. Dlatego pacjenci najczęściej płacą za pomoc psychologów i psychiatrów z własnej kieszeni – podkreśla Edyta Jacyna, konsultant medyczny TU Zdrowie.
Niepokojące dane
Niestety liczba czynnych zawodowo lekarzy psychiatrów również nie napawa optymizmem. Z danych zawartych z Centralnego Rejestru Lekarzy wynika, że obecnie w Polsce liczba psychiatrów zajmujących się dziećmi i młodzieżą ledwo przekracza 500. Tymczasem szacuje się, że w naszym kraju ponad 630 tys. dzieci potrzebuje natychmiastowej, specjalistycznej opieki psychologicznej lub psychiatrycznej. Zatrważają również dane dotyczące samobójstw. Komenda Główna Policji podaje, że w 2021 roku odnotowano 1496 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, co w stosunku do 2017 roku stanowi ponad 100% wzrost. Liczba ta wzrosła w 2022 roku do ponad 2 tysięcy prób samobójczych.
Specjaliści podkreślają, że na kondycję psychiczną dzieci i młodzieży wpływa zarówno przemoc fizyczna i psychiczna, jakiej doświadczają w domach, jak również lęki społeczne związane ze środowiskiem szkolnym i nękanie przez rówieśników. Ponadto dane UNICEF pokazują, że jednym z głównych czynników wpływających na problemy ze zdrowiem psychicznym jest brak troskliwej opieki rodzica we wczesnym dzieciństwie. Na świecie każdego roku nawet co drugie dziecko w wieku od 2 do 17 lat doświadcza przemocy fizycznej, emocjonalnej lub seksualnej. Wpływ na rozwój emocjonalny dzieci mogą mieć także nierozwiązane problemy ze zdrowiem psychicznym rodziców i opiekunów. Według szacunków nawet 1 na 4 dzieci mieszka z rodzicem cierpiącym na zaburzenia psychiczne.
Webinary na temat zdrowia psychicznego
Właśnie z myślą o swoich klientach TU Zdrowie przygotowało warsztaty „Zdrowie psychiczne wraz z elementami zarządzania stresem”.
– Z myślą o ubezpieczonych w TU Zdrowie uruchomiliśmy warsztaty dla naszych klientów w formie webinarów, których celem jest umiejętność rozpoznania problemu i zidentyfikowania jego źródła. Warsztaty prowadzone są przez psychologów z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w pracy z pacjentami z zaburzeniami psychicznymi, chorobami współwystępującymi, osobami uzależnionymi lub przeżywającymi kryzysy i trudności adaptacyjne – dodaje Edyta Jacyna.
Podczas warsztatów zorganizowanych przez ubezpieczyciela będą omawiane sygnały świadczące o zbliżającym się kryzysie psychicznym oraz miejsca i sposoby szukania pomocy. Uczestnikom zostaną wskazane objawy typowe dla smutku i depresji oraz sposoby na ich odróżnienie. Psycholog objaśni także różnice między dostępnymi specjalistami zdrowia psychicznego i nauczy uczestników czym się kierować przy ich wyborze. Dodatkowo omówione zostaną podstawowe metody samodzielnego dbania o zdrowie psychiczne. Poruszona zostanie również tematyka pozytywnych oraz negatywnych skutków stresu oraz sposoby oceny i kontroli sytuacji stresujących. Co więcej, psycholog będzie również udzielał odpowiedzi na jakiekolwiek pytania oraz wątpliwości uczestników kursu.
Źródło: TU Zdrowie