Ze względu na wzrost liczby zachorowań wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2 Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do 11 włoskich gmin, które zostały objęte przez lokalne władze kwarantanną. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i trudno przewidzieć w jakich kierunkach rozprzestrzeni się choroba. Przed wyjazdem warto sprawdzić bieżące doniesienia na temat wirusa i upewnić się czy w przypadku odwołania zaplanowanego wyjazdu uda się odzyskać choć część pieniędzy.

Koronawirus SARS-CoV-2 objawy

Koronawirus 2019nCoV jest wirusem układu oddechowego. Początkowe objawy obejmują gorączkę, kaszel, duszności i bóle mięśni ale mogą  przekształcić się w zapalnie płuc, które w obrazie RTG charakteryzuje się rozlanymi obustronnymi naciekami. Jak podaje WHO u 18% osób zarażonych korona wirusem wystąpiła ciężka postać tej choroby.

Koronawirus jak się ustrzec przed zarażeniem

Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny źródło infekcji nie jest znane, dlatego nadal może być aktywne w efekcie czego będzie prowadziło do kolejnych zakażeń.

Ważne! Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, jest wirusem osłonkowym podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Dlatego najważniejsze jest zachowanie higieny i częste mycie rąk wodą z mydłem. Jeżeli w podróży jest to utrudnione należy dezynfekować ręce środkiem na bazie alkoholu.

Osobom, które podróżują po krajach, w których koronawirus się rozprzestrzenia zaleca się unikać:

  • miejsc publicznych i zatłoczonych,
  • bliskiego kontaktu z osobami, które posiadają objawy choroby ze strony układu oddechowego,
  • odwiedzania rynków lub innych miejsc, w których mogą znajdować się żywe i martwe zwierzęta,
  • kontaktu ze zwierzętami.

Należy ściśle przestrzegać zasad higieny rąk i higieny żywności (spożywać posiłki w pewnych miejscach i pić wodę butelkowaną).

Włochy aktualna sytuacja

W związku z licznymi ogniskami wirusa, które wystąpiły w północnych Włoszech, rząd włoski objął kwarantanną 10 gmin w Lombardii oraz jedną gminę w Wenecji Euganejskiej.
W niektórych miastach zostały odwołane imprezy masowe oraz zamknięto szkoły i miejsca publicznych spotkań. Również polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zaleca podróżowania w te rejony.

Co zrobić w przypadku zaplanowanego wyjazdu?

Chyba każdy dziś zadaje sobie pytanie czy podróż do Włoch jest bezpieczna. Na tą chwilę jeszcze żadna linia lotnicza nie zdecydowała się na zerwanie połączeń. Tym samym nie dała możliwości oddania biletów (tak jak miało to miejsce w przypadku Chin) i uzyskania zwrotu kosztów.

Mając już zaplanowany wyjazd, którego nie można odwołać warto zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.  Przy aktualnie rozprzestrzeniającej się chorobie należy szczególnie zwrócić uwagę na zakres ochrony. Większość ubezpieczycieli zgodnie z OWU w przypadku ogłoszonej już epidemii wyłącza z ochrony zdarzenia powstałe w związku z tą chorobą. Tym samym polisa na podróż będzie działała w pełnym zakresie tylko w tych państwach, w których dotychczas nie ogłoszono epidemii koronawirusa.

Źródło: opracowanie własne na podstawie GIS, MSZ, OWU TU