Nasz wschodni sąsiad kusi nie tylko niskimi cenami, ale też pełnymi zabytków miastami, takimi jak Lwów. Coraz więcej osób decyduje się jechać na Ukrainę własnym samochodem – jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że taki wyjazd wymaga odpowiednich przygotowań. Tym bardziej, że nasza polisa OC nie będzie tam honorowana. Jakie ubezpieczenie samochodu jest, więc potrzebne przy wyjeździe na Ukrainę? 

Wyjazd na Ukrainę a ubezpieczenie samochodu 

Bez względu na to czy podróżujemy samochodem po polskich, czy zagranicznych drogach jesteśmy zobowiązani do posiadania ubezpieczenia OC. W przypadku wyjazdu do jakiegokolwiek kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego sprawa jest prosta – wykupiona w Polsce polisa jest honorowana. Nieco inaczej to wygląda, jeśli chcemy wyprawiać się poza Wspólnotę. Na Ukrainie nie będzie honorowane polskie ubezpieczenie samochodu. To o tyle ważne, że jeśli na jej terenie spowodujemy stłuczkę czy wypadek, a ubezpieczenie OC nie będzie ważne, to nie będzie obowiązywać żadna ochrona. Jaka zatem polisa jest potrzebna na wyjazd na Ukrainę? Wyjeżdżając tam własnym samochodem należy przede wszystkim zadbać o Zieloną Kartę, która potwierdzi, że posiadamy ważne ubezpieczenie OC. Dokument ten działa tak samo jak standardowa polisa ubezpieczeniowa. Oznacza to, że w razie spowodowania stłuczki czy wypadku, nie będziemy musieli samodzielnie wypłacić odszkodowania a jego koszty zostaną pokryte przez naszego ubezpieczyciela. 

Ukraina – obowiązkowe ubezpieczenie samochodu 

Jak uzyskać Zieloną Kartę? Przede wszystkim należy posiadać ważne ubezpieczenie OC. Co ważne, w celu otrzymania certyfikatu nie trzeba wykupować żadnych dodatkowych ubezpieczeń czy to w kraju, czy w ukraińskim towarzystwie ubezpieczeniowym. Dodajmy, że większość firm ubezpieczeniowych wydaje ją od ręki, po otrzymaniu odpowiedniego wniosku. Ten można natomiast złożyć online, osobiście lub telefonicznie. W przypadku Ukrainy z uzyskaniem dokumentu nie ma większych problemów, na kłopoty muszą się natomiast przygotować osoby chcące podróżować własnym samochodem do Rosji, Iranu czy Turcji. 

Ile kosztuje Zielona Karta? Większość polskich ubezpieczycieli wystawia ten dokument bezpłatnie. Ale uwaga! Z opłatami trzeba się jednak liczyć, jeśli chcemy uzyskać dokument u innego ubezpieczyciela niż ten, u którego wykupiliśmy polisę. Co więcej, opłatę będzie trzeba uiścić, jeżeli zupełnie zapomnimy się o Zielonej Karcie i będziemy chcieli ją wykupić przy granicy. Wówczas ten wydatek może być spory i liczony w setkach złotych. 

Wyjazd na Ukrainę a AC 

Z pewnością Europa Wschodnia to region dosyć trudny do poruszania się samochodem. Do jeżdżenia po niej zniechęca kiepska jakość dróg czy też duże niebezpieczeństwo kradzieży. Dlatego też przed wyjazdem na Ukrainę wielu kierowców decyduje się wzmocnić ochronę pojazdu o ubezpieczenie AC. Przypominamy, że tego typu polisa gwarantuje odszkodowanie w przypadku uszkodzenia pojazdu w wyniku winy jego właściciela, np. uderzenia lub zahaczenia o krawężnik, a także zdarzeń spowodowanych przez innych uczestników ruchu drogowego, np. kolizji ze zwierzęciem. Większość polis AC obejmuje nie tylko terytorium Polski, lecz także innych państw europejskich, dlatego też szkoda powstała na Ukrainie jak najbardziej kwalifikuje się do likwidacji w ramach posiadanej polisy AC. Jednak przed zawarciem umowy zwróćmy uwagę na to czy dany ubezpieczyciel nie posiada wyłączeń ochrony właśnie dla terytorium Ukrainy. Okazuje się bowiem, że wielu ubezpieczycieli wyłącza z odpowiedzialności kradzieże pojazdów na Białorusi, w Mołdawii, Rosji i właśnie na Ukrainie. Możliwe, że towarzystwo ubezpieczeniowe będzie chciało opłacenia dodatkowej składki za tego typu ochronę lub zupełnie odmówi wzięcia na siebie odpowiedzialności za kradzież samochodu na Ukrainie. 

Warto zaznaczyć też, że żadne ubezpieczenie AC nie będzie ponosić odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe wskutek działań wojennych, aktów terrorystycznych, strajków czy zamieszek. 

Źródło: UNIQA