zniszczony samochód

Policjanci z Garwolina rozbili grupę przestępczą. Członkowie grupy są podejrzani o wyłudzanie odszkodowań od ubezpieczycieli – poinformowała PAP w środę Policja Mazowiecka.

 

Pozorowali zdarzenia drogowe by uzyskać odszkodowanie

 

W toku śledztwa zatrzymano łącznie 20 osób. Podejrzani zgłaszali fikcyjne kolizje lub pozorowali zdarzenia drogowe, aby uzyskać odszkodowania z ubezpieczenia. W Prokuraturze Rejonowej w Garwolinie zatrzymanym przedstawiono zarzuty dokonania oszustw i wyłudzania odszkodowań. Każdy z przestępców miał inną rolę, którą „grał” według ustalonego wcześniej scenariusza, aby z kolei przedstawić go w zakładach ubezpieczeń. Sprawcami zgłoszonych kolizji były często osoby wyszukiwane przez tzw. werbowników. Policja Mazowiecka podaje, że grupa mogła upozorować nawet kilkanaście zdarzeń. Zgłaszane były zarówno zdarzenia fikcyjne, jak i takie, w których pojazdy były celowo uszkadzane, aby potwierdzić udział w stłuczce.

 

Wyłudzanie odszkodowań – ile lat grozi przestępcom? 

 

Jak poinformował PAP asp. sztab. Marek Kapusta z KPP w Garwolinie: „Osoba, która wymyśliła cały proceder, została tymczasowo aresztowana. Następnie zastosowano wobec niej poręczenie majątkowe. Straty na ponad 150 tys. Na obecnym etapie śledztwa straty towarzystw ubezpieczeniowych oszacowano na ponad 150 tysięcy złotych. Udało się też udaremnić wypłatę odszkodowań o wartości 50 tys. zł.

 

Policja ustaliła fakty dzięki współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi

 

Policjanci wpadli na trop wyłudzaczy zajmując się sprawami przerabiania znaków identyfikacyjnych samochodu. Ich uwagę zwrócił fakt, iż osoby zamieszane z te sprawy były też uczestnikami licznych kolizji drogowych na terenie powiatu garwolińskiego. Dzięki współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi funkcjonariusze ustalili, że zdarzenia te w rzeczywistości nie miały miejsca. Dochodzenie wykazało, że w proceder, który trwał od 2016 r. do 2018 r., zamieszanych jest co najmniej 20 osób z powiatu wołomińskiego, otwockiego i garwolińskiego. W grupie był wyraźny podział ról.

 

Źródło: www.pap.pl