Kolonie sportowe to świetny sposób na organizację wakacji. Jednak warto pamiętać o tym, że podczas takiego wyjazdu małemu sportowcowi mogą przydarzyć się kontuzje i wypadki. Jakie ubezpieczenie na zagraniczne obozy sportowe powinno mieć nasze dziecko? 

Ubezpieczenie od organizatora obozu sportowego – co obejmuje? 

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że biuro podróży, które organizuje obozy sportowe, ma obowiązek zapewnić uczestnikom ubezpieczenie. Jednak tego typu polisy mają zazwyczaj bardzo ograniczony zakres. W ich skład wchodzi najczęściej podstawowe ubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków). I tak jak w przypadku większości ubezpieczeń grupowych, jego suma jest niska, a ochrona ubezpieczeniowa mocno ograniczona. 

Takie umowy nie zawierają w sobie pomocy w postaci Assistance, czyli dodatkowych świadczeń w formie wizyt u lekarzy specjalistów czy rehabilitacji. Warto zwrócić uwagę na to, że NNW na obozy sportowe dla dzieci działają na podobnych zasadach jak ubezpieczenie szkolne – jeśli dziecko ulegnie wypadkowi na koloniach, świadczenie z polisy zostanie wypłacone po zakończeniu leczenia. 

Ubezpieczenie na obóz sportowy od organizatora nie zapewnia: 

 • odszkodowania za zgubiony lub skradziony bagaż, 
 • rekompensaty za skradziony sprzęt sportowy, 
 • OC w razie, gdyby dziecko wyrządziło szkodę osobie trzeciej, 
 • pokrycia kosztów rehabilitacji po wypadku. 

Ubezpieczenie dziecka a zagraniczna kolonia sportowa 

Doświadczenie pokazuje, że ubezpieczenie turystyczne stanowi najlepszy wybór w przypadku zagranicznej kolonii sportowej dziecka. Tego typu umowa posiada zakres, który obejmuje ochroną zdarzenia, do jakich może dojść podczas wyjazdu. 

Zazwyczaj polisa turystyczna daje taki zakres ochrony jak: 

 • pokrycie kosztów leczenia
 • pomoc lekarska i pielęgniarska w miejscu zakwaterowania, 
 • pokrycie kosztów transportu medycznego z miejsca zdarzenia do najbliższej placówki medycznej, 
 • jeśli to konieczne – specjalistyczny transport chorego do Polski (ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny), 
 • pokrycie kosztów leczenia w przypadku zachorowania na koronawirusa na obozie sportowym, 
 • pomoc w razie zgubienia lub kradzieży bagażu i sprzętu sportowego, 
 • praktyczne wsparcie w ramach pomocy Assistance, 
 • OC w życiu prywatym, 
 • zwrot poniesionych kosztów w razie odwołania wyjazdu. 

Pamiętajmy jednak o tym, że w zależności od wariantu ubezpieczenia, który wybierzemy dla swojego dziecka polisa może obejmować mniejszy lub większy zakres ochrony. Koszty takiej umowy nie są wysokie, a w ten sposób możemy zyskać pewność, że nasza pociecha ma właściwą opiekę. 

Indywidualne ubezpieczenie dla dziecka – dlaczego warto wykupić? 

Dlaczego warto wykupić indywidualne ubezpieczenie dla dziecka? Bez wątpienia tego typu polisa turystyczna zapewnia szerszą ochronę ubezpieczeniową, a jej koszt stosunkowo niewielki. Umowę zawieramy wyłącznie na czas wyjazdu dziecka, a opłata za ubezpieczenie pobierana jest jednorazowo. 

Różne sytuacje losowe, takie jak wypadek czy kradzież są stresujące dla osoby dorosłej, więc dla dziecka także będą stanowiły trudne przeżycie. Indywidualne ubezpieczenie jest po to, aby zapewnić dziecku najlepszą opiekę i wsparcie, nawet gdy nie ma nas na miejscu. Ważnym elementem takiej polisy jest Pomoc Assistance – wystarczy, że skontaktujemy się z ubezpieczycielem telefonicznie, a on wyśle do naszego dziecka lekarza lub dostarczy leki do miejsca zakwaterowania. Co więcej, w przypadku zgubienia bagażu towarzystwo zapewni środki na zakup podstawowych artykułów higienicznych i ubrań. 

Jak widać dzięki ubezpieczeniu turystycznemu nasze dziecko może zachować dobre wspomnienia z wyjazdu, nawet jeśli spotka je nieszczęśliwy wypadek lub przykra sytuacja. 

Źródło: Nationale-Nederlanden