Allianz ogłosił, że Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła przekazanie własności polskich spółek z Grupy Aviva. Zgoda KNF oznacza zakończenie procesu uzyskiwania zgód regulacyjnych dla przejęcia Avivy w Polsce przez tego ubezpieczyciela.
Allianz nabywa polskie spółki Grupy Aviva
Przypominamy, że 26 marca 2021 r. Allianz ogłosił zawarcie umowy nabycia polskich spółek z Grupy Aviva zajmujących się ubezpieczeniami życiowymi i majątkowymi, a także funduszu emerytalnego i funduszy inwestycyjnych. Transakcja obejmowała także nabycie po 51% udziałów w spółkach joint-venture Avivy i Santander Bank Polska oferujących życiowe i majątkowe produkty bancassurance. Proces przejęcia dotyczy także spółki z Grupy Aviva działającej na Litwie.
Poprawa rentowności operacyjnej Allianz
W komunikacie opublikowanym w marcu mogliśmy przeczytać, że silna koncentracja Avivy na dynamicznym i rentownym polskim rynku ubezpieczeń życiowych w sposób znaczący ma przyczynić się do poprawy rentowności operacyjnej Allianz. Ponadto, silna sieć agentów wyłącznych oraz długoterminowa współpraca joint-venture z Santander w segmencie bancassurance poszerzy bazę dystrybucyjną i wzmocni pozycję rynkową Allianz.
Przewiduje się, że dzięki transakcji ubezpieczyciel podwoi przychody na polskim rynku ubezpieczeniowym i osiągnie pożądaną równowagę segmentów majątkowego i życiowego w prowadzonej przez siebie działalności. A tym samym stanie się piątym co do wielkości ubezpieczycielem w Polsce i drugim pod względem wielkości składki w segmencie ubezpieczeń na życie1.
Zgoda KNF na przejęcie Avivy
Opublikowane przez ubezpieczyciela informacje wskazują, że zgody KNF wraz z wcześniej uzyskanymi decyzjami Komisji Europejskiej, Banku Narodowego Litwy i litewskiej komisji kontrolującej inwestycje zagraniczne, kończą proces regulacyjny związany z zatwierdzeniem transakcji.
Jak możemy przeczytać, przejęcie będzie największą transakcją Grupy Allianz od dekady. W jej wyniku Grupa zajmie drugie miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem zysku z działalności operacyjnej, a Polska stanie się kluczowym rynkiem dla Grupy Allianz.
– Cieszymy się, że wspólnie będziemy kształtować przyszłość firmy oraz dostarczać wysokiej jakości usługi klientom w Polsce i na Litwie. Wspólnie z Avivą pracujemy nad finalizacją transakcji. Chcemy mieć pewność, że sprawnie przeprowadzimy przez okres zmian 2 400 pracowników, 4 000 agentów oraz prawie 5 milionów klientów w Polsce i na Litwie – powiedział Petros Papanikolaou, prezes Allianz w Europie Środkowo-Wschodniej.
1Bazując na danych z 2020
Źródło: Allianz