Według danych KRUS, w ubiegłym roku śmierć przy pracach polowych poniosło prawie 70 osób, a ponad 18 tysięcy rolników zgłosiło wypadki przy pracy. Na rynku ubezpieczeń dostępne są już ubezpieczenia sprofilowane właśnie pod kątem rolników, którzy w szczycie sezonu prac polowych są szczególnie narażeni na różnego typu niebezpieczeństwa.
Jak przygotować się do sezonu prac polowych, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadków i często ich bardzo kosztownych konsekwencji?
Statystycznie rzecz ujmując – do najczęstszych należą te powstałe na skutek upadku (50,2%), pochwyceń lub uderzeń przez części ruchome maszyn i urządzeń (11,7%) oraz uderzeń, przygnieceń bądź pogryzień przez zwierzęta (11,2%). Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że prawie połowa wypadków ma miejsce na terenie podwórza oraz obejścia gospodarstwa rolnego. Należy więc wyciągnąć wnioski i odpowiednio się przygotować do szczytu sezonu. Warto więc wyrównać nawierzchnie głównych ciągów komunikacyjnych, a przede wszystkim zabezpieczyć wszystkie otwory w ziemi.
Co gwarantuje sprofilowane ubezpieczenie dla rolników?
Justyna Talarek – z-ca dyrektora Biura Ubezpieczeń Osobowych Concordii Ubezpieczenia wyjaśnia: „Na rynku dostępne są już ubezpieczenia sprofilowane właśnie pod kątem osób szczególnie narażonych na wypadki przy pracy. Mając na uwadze, jak cenny jest każdy dzień w szczycie sezonu prac polowych, gwarantują wypłatę wyższego świadczenia za pobyt w szpitalu niż w przypadku choroby, ponadto wysokość świadczenia jest stała bez względu na długość hospitalizacji. Uzyskane z ubezpieczenia środki można przeznaczyć właśnie na pokrycie kosztów leczenia, ale mogą również stanowić wyrównanie utraconych lub zmniejszonych zarobków. Warto również pamiętać, że poważniejsze urazy mogą uniemożliwić nam pracę nawet przez kilka miesięcy. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie pokryje koszty utrzymania, jak również spłatę ewentualnych rat kredytów i pożyczek”.
Praca rolników łatwa nie jest. Obejmuje ona różne pory dnia i nocy, prace na wysokościach, prace przy zwierzętach, zmaganie się za awariami maszyn i anomaliami w pogodzie. Tak szeroki zakres różnych ryzyk oznacza, że ubezpieczenie dla rolników powinno być niezbędne w ich codziennym życiu.
Źródło: www.concordiaubezpieczenia.pl