Długi weekend majowy sprawia, że miłośnicy aktywności sportowej mają pole do popisu. Polacy coraz chętniej dbają o swoje zdrowie i decydują się na uprawianie sportu. Jazda na rowerze i bieganie to jedne z najpopularniejszych aktywności. Są jednak tacy, którzy potrzebują dodatkowej adrenaliny wybierają sporty ekstremalne.

 

Czym są sporty ekstremalne?

 
Sporty ekstremalne to aktywności o podwyższonym ryzyku. Są to dyscypliny, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i dobrej kondycji fizycznej.
 
Uprawianie każdego sportu wiąże się zawsze z ryzykiem doznania kontuzji lub wypadku. Poważne urazy wymagają często długotrwałej rehabilitacji i leczenia. Tylko polisa obejmująca konkretne sporty, pozwoli na uzyskanie odszkodowania, które  pomoże wrócić do pełnej sprawności.
 

Jak ubezpieczyciele dzielą sporty?

 
Towarzystwa Ubezpieczeniowe różnie klasyfikują dyscypliny sportowe. Na tej podstawie określają ryzyko i ustają wysokość polisy ubezpieczeniowej. Ubezpieczyciele dzielą sporty na:
 
Sporty amatorskie lub rekreacyjne uprawianie sportu. Takie sporty są wliczane w polisę turystyczną i nie wymaga się kupowania specjalnej zwyżki
 
Sporty podwyższonego ryzyka.Ubezpieczyciel w tym przypadku sam określa jakie sporty są bardziej ryzykowne pod względem wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. Zwyżka może wynosić 100%.
 
Sporty zawodowe. Jeśli bierzesz udział w zawodach to musisz liczyć się ze zwyżką w granicach 200 %.
 
Sporty ekstremalne. Ubezpieczyciel określa tak najbardziej niebezpieczne sporty.
 
Doradzając klientowi polisę warto zaznaczyć, że dana dyscyplina sportowa w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego może się znaleźć w innej kategorii.
 

Zwracajmy uwagę na OWU

 
Wiele osób, które wyjeżdżają na zagraniczne wakacje często bagatelizuje kwestie związane z rekreacyjnym uprawianiem sportów lub sportami ekstremalnymi. Często okazuje się, że na urlopie turysta zechce skorzystać  np. z motorówki lub deski surfingowej. Brak rozszerzenia o takie sporty oznacza często brak odszkodowania. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?
 
Wybierając polisę turystyczną obejmującą sporty warto zapoznać się z OWU. Znajdują się tam wszystkie informacje na temat tego, jakie sporty objęte są ochroną.
 
Klienci powinni wiedzieć, że polisa obejmująca różne sporty nie wchodzi w skład tylko polisy turystycznej. Ubezpieczenie NNW można posiadać przez cały rok. Eksperci ubezpieczeniowi doradzą i zadbają o to, by ubezpieczenie było dostosowane do danej dyscypliny sportowej i ryzyka.