Łyżwy, narty, sanki, snowboard, kuligi, wędrówki po górach to tylko niektóre zimowe aktywności, które od lat cieszą się popularnością wśród najmłodszych. A ferie to idealny czas na odpoczynek i dobrą zabawę. Co zatem zrobić, by w tym czasie uniknąć chorób i kontuzji? Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich? 

Wypadki na stokach 

Niestety od lat statystyki wskazują, że na stokach narciarskich wciąż dochodzi do dużej liczby wypadków. A ferie to czas, kiedy interwencje i akcje ratunkowe ratowników podejmowane są dosyć często. Jak zazwyczaj kończy się zimowe szaleństwo? Do najpopularniejszych kontuzji możemy zaliczyć: złamane kończyny, rozcięte łuki brwiowe, stłuczenia czy obicia. A przecież zimowe aktywności zapewniają nie tylko mnóstwo dobrej zabawy, ale mają dobroczynne skutki dla naszego zdrowia. Wyjście na sanki, łyżwy, a nawet zwykły spacer pomaga poprawić krążenie i dotlenić organizm. Co więcej wysiłek fizyczny wzmaga produkcję białych krwinek, które są odpowiedzialne za ochronę przed drobnoustrojami. Dodatkowo aktywna zabawa na śniegu sprawia, że wydzielają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. 

Co zatem zrobić, by nasze dziecko przywiozło z ferii zimowych wyłącznie dobre wspomnienia? Warto porozmawiać z nim o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dobrym pomysłem będzie też wspólnie wzięcie udziału w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy. Dzięki temu zyskamy pewność, że w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia nasza pociecha będzie potrafiła właściwie zareagować. 

Jak spędzić bezpiecznie ferie? 

Na początku warto przedstawić dziecku pięć poniższych zasad: 

  1. Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne – służby co roku ostrzegają, że nigdy nie możemy mówić o bezpiecznym lodzie. Tym bardziej, że lód nie wszędzie jest tej samej grubości – na środku jeziora jest cieńszy niż przy brzegach. Do jazdy na łyżwach nadają się wyłącznie sztuczne zbiorniki. 
  2. Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg i zbiorników wodnych. 
  3. Nie przebiegaj przez ulicę, a po zapadnięciu zmroku zawsze miej przy sobie odblask – dzięki temu będziesz widoczny na drodze. 
  4. Nie strącaj sopli zwisających z dachów lub drzew. Spadający sopel może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. 
  5. Stosuj się do zakazów i nakazów opiekunów – to bardzo ważne. Nie znikaj niespodziewanie z oczu rodzicom lub opiekunom, a jeżeli planujesz pójść do sklepu lub toalety, zgłoś taką potrzebę opiekunowi. 

Z kolei rodzice lub opiekunowie powinni sobie przyswoić to, że: 

  1. Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych zależy także od nas.  Dlatego powinniśmy sprawdzić, czy organizator ma niezbędne zezwolenia i czy jest w stanie zapewnić dzieciom pomoc medyczną. Poprośmy odpowiednie służby o sprawdzenie, czy pojazd, którym będą podróżować dzieci, jest bezpieczny. 
  2. Nie powinniśmy dawać dziecku na wyjazd wartościowych przedmiotów. 
  3. Należy poprosić dziecko, aby zawsze miało przy sobie (w plecaku czy kieszeni) kartkę z imieniem i nazwiskiem, nazwą ośrodka, numerami kontaktowymi do rodziców i opiekunów oraz, jeżeli jest taka potrzeba, listą przyjmowanych przez nie leków. 
  4. Powinniśmy zapoznać dziecko z zasadami pierwszej pomocy – na taką naukę nigdy nie jest zbyt wcześnie. Zweryfikujmy to, czy zna podstawowe numery alarmowe i czy wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia. 
  5. Ubezpieczenie dla dziecka będzie stanowiło dodatkowe zabezpieczenie. 

Ubezpieczenie na ferie 

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze dziecko będzie miało zapewnioną ochronę nie tylko podczas zimowych aktywności warto kupić ubezpieczenie, które będzie chronić je przez cały rok. Co daje taka polisa? Wybierając ubezpieczenie dziecka zyskamy pewność, że nasza pociecha otrzyma niezbędną pomoc w razie wypadku lub poważnego zachorowania. W ramach ochrony możemy liczyć na szeroki wachlarz świadczeń medycznych, konsultacje z doświadczonymi lekarzami oraz rehabilitację. To wszystko z pewnością pozwoli dziecku szybko wrócić do zdrowia. Nie zapominajmy, że ubezpieczenie dziecka  to doskonałe uzupełnienie NNW szkolnego. Co więcej ubezpieczeniem możemy objąć dzieci, które ukończyły 3. rok życia, ale nie skończyły jeszcze 18 lat. 

Bez wątpienia bezpieczeństwo podczas ferii zimowych to priorytet każdego rodzica. Nie ma tu znaczenia to, czy nasze dziecko spędza ferie w mieście, czy na dwutygodniowym szaleństwie na stoku. I to od nas zależy w jaki sposób zadbamy o jego bezpieczeństwo. 

Źródło: UNIQA