Pandemia wirusa SARS-CoV-2 na całym świecie spowodowała, że plany wakacyjne większości osób stoją pod znakiem zapytania. Nawet po zniesieniu ograniczeń możliwości podróżowania mogą nie wrócić do znanej nam wcześniej formy. Alternatywą na udany wyjazd może być caravaning, który w ostatnich dniach cieszy się dużym zainteresowaniem. Na co więc zwrócić uwagę wybierając się w podróż kempingiem?

Podróż kempingiem po pandemii

Jak wynika z informacji podawanych przez branżę caravaningową ta forma wypoczynku zyskiwała na popularności w ostatnich latach, ale dopiero epidemia koronawirusa znacznie przyspieszyła ten proces. Jednak, by wyjazd był udany warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą ulec z mianie po zniesieniu ograniczeń.  

Przede wszystkim w sytuacji chęci odbycia podroży bez żadnego planu należy zrewidować to podejście. O ile kiedyś taka forma wyjazdu mogła się sprawdzić teraz będzie wymagała szczegółowego zaplanowania. Nie wiadomo ile kempingów zostanie ostatecznie otwartych, dlatego przed wyruszeniem w drogę trzeba sprawdzić czy na wybranej trasie przejazdu będą otwarte pola namiotowe. Kempingi będą działały również z ograniczoną liczba miejsc, więc zarezerwowanie miejsca w takim przypadku może okazać się konieczne.

Przed rozpoczęciem wyjazdu należy pamiętać o tym, by sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz czy posiadane ubezpieczenie OC jest ważne. Ubezpieczyciele dają również możliwość rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej pojazdu o assistance. Jeżeli podróż będzie odbywała się kempingiem z wypożyczalni warto dodatkowo zadbać o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

W podróży konieczne będzie przestrzeganie kilku zasad np. podczas tankowania nosić rękawiczki a przyczepę zaopatrzyć w mydło i środek dezynfekujący, tak by w drodze utrzymać czystość rąk. Dzięki temu zadbamy o zdrowie.

Sam pobyt na kempingu pewnie nie ulegnie wielkim ewolucjom. Jak już wcześniej wspominaliśmy z uwagi na konieczność zwiększenia odstępów zmniejszona zostanie liczba przyczep kempingowych, które będą mogły przebywać jednocześnie na placu. Zachowanie dystansu społecznego dzięki temu będzie ułatwione, chociaż dla osób ceniących sobie towarzystwo może to być minusem. Nie wiadomo również kiedy będziemy mogli podróżować do innych krajów europejskich, choć zapewne minie trochę czasu zanim to nastąpi. Z tego powodu osoby korzystające zazwyczaj z europejskich tras turystycznych będą musiały zostać w Polsce. Warto pamiętać również o tym, że jeszcze nie wszystkie inne atrakcje na kempingu tj. kluby czy baseny mogą zostać otwarte. To wszystko będzie zależne od wielkości obiektów i tego, jak łatwo będzie można je zdezynfekować.

Podróżując kamperem należy również rozważyć samodzielne przygotowywanie posiłków, ponieważ nie wiadomo jak lokalnie będą działały restauracje czy kawiarnie. Dlatego dobrą opcją jest zaopatrywanie się w produkty tam gdzie będzie to możliwe np. w sklepach napotkanych na trasie przejazdu.

Z informacji płynących z branży wynika, że aktualnie trwa prawdziwy boom na caravaning. W najbliższych miesiącach poznamy odpowiedź na to czy stanie się on jedną z najpopularniejszych form spędzania wypoczynku w nowej rzeczywistości. Na tą chwilę wydaje się być jednak najbezpieczniejszą formą podróżowania, szczególnie jeśli wyjazd planujemy z całą rodziną. 

Źródło: opracowanie własne na podstawie informacji prasowych