Zgodnie z przepisami każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do zakupu ubezpieczenia OC dla swojego samochodu. W zależności od danej oferty za polisę komunikacyjną możemy zapłacić jednorazowo lub w ratach. Coraz częściej też ubezpieczenia zawieramy zdalnie. Jak zatem dokonać płatności?

Płatność za ubezpieczenie OC

Na wstępie warto przypomnieć, że informacje na temat wysokości składki na ubezpieczenie OC znajdziemy na polisie. Natomiast, jeśli dopiero zamierzamy wykupić ochronę, to jej cenę coraz częściej możemy wyliczyć samodzielnie w kalkulatorach dostępnych na stronach ubezpieczycieli. Przykładowo narzędzie dostępne w UNIQA ma postać formularza elektronicznego, w którym należy podać dane pojazdu, jego posiadacza, dodatkowych kierowców i ubezpieczającego.

Pamiętajmy też, że w większości przypadków, jako klienci danego ubezpieczyciela możemy sprawdzić wysokość opłaty i numer rachunku, na który należy dokonać płatności po zalogowaniu się do swojego konta klienta.

Składka OC – metody płatności

Pozostając przy przykładzie UNIQA, ubezpieczyciel udostępnił swoim klientom kilka metod opłat za ubezpieczenie OC. Możemy do nich zaliczyć:

  • przelew bankowy, na wskazany w polisie numer konta,
  • przelew online,
  • pobranie pocztowe,
  • płatność kartą VISA, VISA Electron, MasterCard, MasterCard Electronic, Maestro, BLIK.

Jak zatem zrobić przelew za ubezpieczenie samochodu? Tak jak w standardowym przypadku – wystarczy wpisać wymagane dane dotyczące odbiorcy i nadawcy płatności, a także otrzymany numer konta i wyliczoną kwotę składki na OC lub jej ratę. Następnie trzeba wysłać przelew lub zlecić jego wykonanie, np. w banku lub na poczcie. Co ważne klienci wspomnianego wcześniej ubezpieczyciela mogą potwierdzić i opłacić polisę komunikacyjną OC elektronicznie.

BLIK – przelew za ubezpieczenie samochodu

Dodajmy, że od lipca ubiegłego roku klienci UNIQA mogą opłacić polisę OC elektronicznie, z wykorzystaniem kodu BLIK. W ten sam sposób możemy także uregulować ratę za ochronę. Tego typu rozwiązania zwiększają bezpieczeństwo klientów, ponieważ płatności za ubezpieczenie samochodu można dokonać w pełni zdalnie.

Z płatności BLIK-iem można także skorzystać u agenta ubezpieczeniowego. Wystarczy, że podamy mu jednorazowy, 6-cyfrowy kod, który uzyskamy w kilka sekund w aplikacji mobilnej swojego banku. Zatwierdzenie płatności będzie oznaczało, że polisa jest opłacona.

OC na raty – czy warto?

Przypominamy, że ubezpieczenie samochodu OC zapewnia 12-miesięczną ochronę, która trwa od chwili opłacenia składki. Termin zawarcia powinien zbiegać się w czasie z datą zakończenia poprzedniej polisy ubezpieczenia OC pojazdu. Nie możemy dopuścić do przerwy w ochronie, gdyż wiąże się to z ryzykiem nałożenia kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Większość ubezpieczycieli umożliwia opłatę za ubezpieczenie OC z góry, za cały rok, albo w ratach. Jednak w przypadku płatności ratalnej musimy pamiętać o konieczności regulowania wpłat za OC na czas – zgodnie z harmonogramem zawartym w umowie ubezpieczeniowej. Zazwyczaj, jeśli nie dotrzymamy tego terminu ubezpieczyciel przypomni nam o zapłacie. Ale uwaga! W przypadku braku płatności składki lub którejkolwiek raty polisa nie odnowi się automatycznie na kolejny rok. Może się to wiązać ze wspomnianą wcześniej przerwą w ochronie OC.

Natomiast w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, brak płatności składki w czasie określonym w przesłanym nam wezwaniu, powoduje rozwiązanie umowy ubezpieczenia z dniem następnym po upływie wskazanego terminu.

Źródło: UNIQA