Jak wynika z danych policji w ubiegłym roku doszło do blisko 42,5 tys. aktów wandalizmu, czyli 116 tego typu przestępstw popełniano każdego dnia. Jak przypominają eksperci – przed skutkami działania wandali można się chronić odpowiednią polisą.
Michał Makarczyk – dyrektor Likwidacji Szkód w Compensa TU przypomina, że po włamaniu należy zgłosić sprawę policji, ponieważ zakłady ubezpieczeń często wymagają takich procedur: „Są kategorie zdarzeń, w przypadku których ubezpieczyciele wymagają potwierdzenia zgłoszenia sprawy na policję, bo sporządzona w związku z tym notatka pozwala dokładnie określić przyczynę i zakres szkody. Dotyczy to przede wszystkim kradzieży, włamań czy właśnie aktów dewastacji mienia, czyli wandalizmu. Co istotne, jest to ważne niezależnie od wartości powstałej szkody.
Wandalizm – jak definiują go zakłady ubezpieczeń?
Zakłady ubezpieczeń bardzo często zapisują w warunkach polisy akty wandalizmu jako bezprawne, rozmyślne działanie osób trzecich prowadzące do dewastacji – zniszczenia lub uszkodzenia – objętego ochroną mienia. W przypadku ubezpieczenia mieszkania ochroną objęta jest nieruchomość, w przypadku autocasco przedmiotem ubezpieczenia będzie pojazd.
Sam decydujesz o sumie ubezpieczenia
Michał Makarczyk z Compensy dodaje, że suma i zakres polisy powinna być indywidualnie dopasowywana do potrzeb klientów: „ Kupujący polisę musi podjąć decyzję, do jakiej sumy chce chronić swoje mienie i od jakich ryzyk, np. pożaru, zalania, huraganu czy właśnie wandalizmu. Inaczej mówiąc, określa wartość ubezpieczanego mienia. W przypadku ochrony majątku firmy kwoty potencjalnych strat potrafią być bardzo wysokie, nieraz sięgają kilkuset tysięcy złotych. Klienci indywidualni ubezpieczają swoje mienie do niższych, przeważnie sięgających kilkunastu tysięcy złotych, wartości. Z kolei suma ubezpieczenia w polisie AC bardzo często odpowiada po prostu rynkowej wycenie pojazdu na dzień zakupu ochrony lub powstania szkody”.
Aby uzyskać ochronę w jak najszerszym zakresie, czasami należy uzupełnić podstawowe ubezpieczenie o rozszerzenia odnoszące się do konkretnie wskazanych form dewastacji mienia. Przykładem jest graffiti. Odszkodowanie za pobrudzoną napisami czy rysunkami ścianę budynku może zostać wypłacone, jeśli o chęci dołączenia takiego ryzyka do polisy poinformuje się ubezpieczyciela podczas zakupu polisy. Nieco inaczej działa natomiast ochrona szyb samochodowych, o której również warto pamiętać w kontekście wandalizmu. To często standardowy element ubezpieczenia AC. Kierowcy mają jednak możliwość zakupu osobnej polisy, aby po szkodzie zagwarantować sobie zachowanie zniżek w ubezpieczeniu komunikacyjnym.
Źródło: www.compensa.pl